Greenspan ostrzega przed pogłębieniem kryzysu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Greenspan ostrzega przed pogłębieniem kryzysu

Były prezes amerykańskiego banku centralnego Alan Greenspan ostrzegł, że kryzys na rynku amerykańskich nieruchomości może się pogłębić a spadek cen domów może osiągnąć wartości dwucyfrowe.

Alana Greenspana cytują dziś europejskie agencje prasowe. Były prezes amerykańskiego banku centralnego udzielił kilku wywiadów tutejszym gazetom.

W "Financial Times" mówi, że spadek "jako minimum osiągnie duże wartości jednocyfrowe, a nie byłby zdziwiony gdyby nawet dwucyfrowe". Greenspan ostrzega też swoich następców w banku centralnym aby nie redukowali "zbyt agresywnie" stóp procentowych ze względu na groźbę nasilenia inflacji. Według doradcy Deutsche Banku, zagrożenie wzrostem inflacji jest obecnie większe niż w okresie, gdy był prezesem banku centralnego. Nie spodziewa się on jednak, aby kryzys na rynku kredytów i nieruchomości przerodził się w szerszy kryzys całej gospodarki.

We wtorek kierownictwo Fed ma podjąć decyzję w sprawie obniżki stóp w celu udzielenia pomocy gospodarce w trudnym okresie. Ocenia się, że obniżka wyniesie co najmniej 0,25 proc.

Widmo recesji w Stanach Zjednoczonych Prawdopodobieństwo recesji w gospodarce USA to teraz trochę więcej niż 1/3 - ocenił były szef FED Alan Greenspan, cytowany przez "The Wall Street Journal". Greenspan ocenił, że obecnie w gospodarce jest bardzo duży zapas niesprzedanych nowych domów, przez co firmy budowlane znalazły się pod presją, aby je szybko sprzedać. - Z tego powodu jest możliwość większego spadku cen, co może m.in. spowodować zwiększenie liczby niespłaconych kredytów hipotecznych i presję na wydatki amerykańskich konsumentów - uważa Greenspan.

Euro zamiast dolara - Euro może zastąpić amerykańskiego dolara jako główna waluta, w której przechowywane są rezerwy lub być równorzędną walutą rezerw - ocenił były szef Fed Alan Greenspan, cytowany przez tygodnik "Stern". Greenspan stwierdził, że dolar nie ma już dużej przewagi nad euro. Dodał, że Europejski Bank Centralny stał się globalną ekonomiczną siłą, którą należy poważnie traktować. Greenspan stwierdził, że strefa euro zyskała z powodu umocnienia się wspólnej waluty. - Wykorzystanie euro jako waluty rezerw spowodowało spadek stóp procentowych w eurolandzie i bez wątpienia przyczyniło się do obecnej ekspansji gospodarczej regionu - ocenił Alan Greenspan.

Stopy procentowe wysoko w górę - Stopy procentowe wzrosną do blisko 10 proc. z powodu spodziewanego przyspieszenia wzrostu inflacji - uważa były szef Fed Alan Greenspan, cytowany przez holenderską gazetę NRC. Greenspan stwierdził, że inflacja w Europie i USA wzrośnie do 5 proc. w średniej i długiej perspektywie. - Niska inflacja w czasie ostatnich dwóch dekad wydaje się być przeszłą sprawą - ocenił. - Normalna inflacja to poziom bliżej 5 proc., niż obecnych 2 proc. - dodał.

Z Fed do Deutsche Bank Greenspan jest uważany za jednego z najlepszych na świecie ekspertów finansowych. Deutsche Bank zaoferował mu stanowisko zaraz po tym, jak w zeszłym roku przestał pełnić funkcję szefa FED po 18 latach urzędowania. Greenspan długo się zastanawiał, a od sierpnia 2007 roku urzęduje na stanowisku Starszego Doradcy w Deutsche Banku. Greenspan publikuje swoje opinie i punkt widzenia na wiele spraw, które mogą oddziaływać na rynki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24