Najnowsze

Grecki wirus zadłużenia groźny dla Europy

Najnowsze


W Europie możliwe jest zarażenie kryzysem zadłużenia, co może wpłynąć na sektor bankowy m.in. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii czy Wielkiej Brytanii - ostrzegają analitycy Moody's Investor Service w opublikowanym w czwartek raporcie. Moody's to jedna z wiodących agencji ratingowych.

"Kryzys fiskalny w Europie może zagrozić bankom w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii i Wielkiej Brytanii, bo rośnie ryzyko zarażenia" - napisano.

"Moody's zauważa, że każdy z tych krajów ma przed sobą różne wyzwania, o różnej mocy, ale ostrzega, że ryzyko zarażenia może spowodować, że te różnice mogą być zniwelowane i wystąpią bardzo realne, wspólne zagrożenia we wszystkich tych krajach" - stwierdzili analitycy Moody's w raporcie.

Zwracają oni uwagę, że systemy bankowe takich krajów jak Portugalia czy Włochy nie zostały zbyt silnie dotknięte kryzysem finansowych ostatnich lat. Teraz jednak może je nadwyrężyć kryzys rozprzestrzeniający się z Grecji.

Za główny czynnik analitycy uznali powodzenie planów ratunkowych dla Grecji, przyjętych przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Źródło: AP

Pozostałe wiadomości