Grecji wyścig z czasem

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPASpotkanie premiera Lukasa Papademosa z przywódcami partii greckiej koalicji rządowej

Po północy w czwartek zakończyło się ponad siedmiogodzinne spotkanie premiera Lukasa Papademosa z przywódcami partii greckiej koalicji rządowej poświęcone nowemu programowi oszczędnościowemu, jakiego domaga się od Grecji "trojka" kredytodawców. Rozmowy na ten temat mają być kontynuowane w czwartek.

Według Papademosa uzgodniono wszystkie punkty programu, z wyjątkiem jednego, który wymaga dalszych negocjacji. W swym oświadczeniu Papademos nie ujawnił o jaki punkt chodzi, ale według nieoficjalnych źródeł dotyczy on żądań trojki dotyczących cięć w świadczeniach emerytalnych.

Według Papademosa, negocjacje na temat spornych kwestii będą kontynuowane tak, aby ostateczne porozumienie mogło być zawarte przed spotkaniem ministrów finansów strefy euro w czwartek wieczorem. Bezpośrednio po zakończeniu narady Papademos spotkał się z obecnymi w Atenach przedstawicielami trojki (Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny).

Grecja oszczędzi na emeryturach?

Nie mogę poprzeć planu, który zwiąże kraj na 40 lub 50 lat bez gwarancji, że wyprowadzi on ten kraj z impasu. Jeorjos Karaceferis

Według greckich mediów, cięciom świadczeń emerytalnych sprzeciwia się też przywódca socjalistycznej partii PASOK, były premier Jeorjos Papandreu.

olsz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA