Grecja znów uspokaja, że radzi sobie z długiem

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huGrecja dementuje doniesienia niemieckich mediów

Minister finansów Grecji Jeorjos Papakonstantinu po raz kolejny w ostatnich miesiącach wykluczył w sobotę ewentualność restrukturyzacji znacznego długu publicznego swego zmagającego się z kryzysem budżetowym kraju. O takiej możliwości poinformowały niemieckie media.

Niemieckie media znów podjęły temat niemieckiego zadłużenia. Wcześniej sugerowały, żeby rząd w Atenach sprzedał wyspy - ważny element przemysłu turystycznego. W odpowiedzi padała sugestia zapłacenia przez Niemcy odszkodowań za Drugą Wojnę Światową.

Teraz, bez powołania się na jakiekolwiek źródła, niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, iż wysokiej rangi przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zalecają rządom państw europejskich dokonanie restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Jednym w wcześniej sugerowanych sposobów było wydłużenie terminu zapadalności wyemitowanych przez grecki skarb papierów.

"To się nie opłaca"

Teraz zarówno grecki rząd jak i MFW dementują te doniesienia. - Nie ma absolutnie szans na restrukturyzację greckiego zadłużenia. Ludzie nie rozumieją, że koszty znacznie przewyższyłyby korzyści - powiedział Jeorjos Papakonstantinu pytany o sprawę.

- Jak ustawicznie powtarzamy, MFW popiera negatywne stanowisko rządu greckiego w sprawie restrukturyzacji długu i jego zdecydowanie, by w pełni wykonywać swe zobowiązania wynikające z zadłużenia. Jakiekolwiek doniesienia twierdzące co innego są nieprawdziwe - powiedziała rzecznika Funduszu w Waszyngtonie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu