Grecja zaskakuje. Referendum ws. pomocy jeszcze w tym roku?

Najnowsze

Aktualizacja:

- Przeprowadzenie referendum w Grecji na temat nowego pakietu ratunkowego może zostać przyspieszone o miesiąc i odbyć się już w grudniu - poinformował w środę rano grecki minister spraw wewnętrznych Haris Kastanidis. Początkowo zapowiadano, że głosowanie odbędzie się w styczniu lub lutym. Grecy mieliby sami zdecydować, czy chcą kolejnych cięć w związku z międzynarodową pomocą.

Grecki rząd na kryzysowym posiedzeniu w nocy z wtorku na środę jednomyślnie poparł nieoczekiwany pomysł premiera Grecji Jeorjosa Papandreu, by jak najszybciej zorganizować referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Aten.

- Jest możliwość przeprowadzenia referendum wcześniej, w grudniu - powiedział w środę rano szef MSW w państwowej telewizji. - Stałoby się tak, gdyby Grecja i międzynarodowi partnerzy wypracowali szczegóły porozumienia w sprawie pakietu pomocy dla Aten wcześniej niż planowano - dodał.

Grecki test

Referendum da jasny mandat, a także będzie klarownym sygnałem zarówno w kraju, jak i poza granicami Grecji w sprawie naszego europejskiego zaangażowania i naszej przynależności do euro grecja referendum

- Referendum da jasny mandat, a także będzie klarownym sygnałem zarówno w kraju, jak i poza granicami Grecji w sprawie naszego europejskiego zaangażowania i naszej przynależności do euro - oświadczył Papandreu w wydanym komunikacie. Dodał w nim, że na spotkaniu G20 w tym tygodniu w Cannes będzie przekonywał partnerów o konieczności podejmowania takich decyzji, "które przedkładać będą demokrację ponad apetyty rynków".

Nie odejdę

Odnosząc się do spekulacji na temat swego odejścia z urzędu i rozpisania przedterminowych wyborów, szef rządu ostrzegł, że spowodowałoby to "pociągnięcie kraju ku upadkowi", a kampania wyborcza zahamowałaby konieczne reformy. Wyraził też przekonanie, że jego europejscy partnerzy byli uprzedzeni o planach referendum, a także, że "szanują i popierają" wysiłki Grecji.

Jednak ogłoszony w poniedziałek ku zaskoczeniu wszystkich projekt referendum wywołał konsternację i irytację w strefie euro. Greckie "nie" mogłoby oznaczać upadłość kraju, zaprzepaszczenie wszystkich prób ratunku kraju i destabilizację strefy euro o dalekosiężnych skutkach - ostrzegają analitycy.

Kłopotliwa zapowiedź

Posiedzenie rządu w Atenach zostało zwołane po nerwowych reakcjach na poniedziałkową zapowiedź Papandreu, że Grecy mają wypowiedzieć się w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu. Nieoczekiwane ogłoszenie w poniedziałek po południu przez premiera Grecji planu referendum ws. przyjęcia pakietu pomocowego i programu drastycznych oszczędności było też potężnym ciosem dla rynków finansowych.

Dlatego kryzys w Grecji będzie tematem nadzwyczajnych konsultacji z udziałem Papandreu, które odbędą się już w środę w Cannes, przed rozpoczęciem szczytu G20. Takie ustalenia zapadły podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Oboje będą w kurorcie na Lazurowym Wybrzeżu rozmawiać z premierem Grecji, na którego presję wywierać będą także przywódcy instytucji UE oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Pomoc dla Grecji

W ramach drugiego pakietu Grecja miałaby otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości.

Na szczycie strefy euro 27 października uzgodniono również redukcję długu Grecji o 100 mld euro z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji.

W zamian kraj ma przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowe sprzeciwy obywateli. Według sondaży około 60 proc. Greków odrzuca plany reform.

Źródło: reuters, pap