Grecja daje nadzieję

Najnowsze

Aktualizacja:

Obok niedobrych informacji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniżył prognozy wzrostu dla całego świata, Grecja - jedno z ognisk zapalnych powodujących ogromną nerwowość wśród inwestorów - daje nadzieje na uspokojenie sytuacji. We wtorek wieczorem rządowi w Atenach udało się przekonać kredytodawców do dalszej współpracy.

Pomiędzy greckim rządem, a międzynarodowymi instytucjami finansującymi bankrutującą Grecję, tzw. trojką, czyli Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym, zorganizowano dwugodzinną telekonferencję. Jak podały oficjalne źródła w Atenach i Brukseli ustalono, że inspektorzy "trojki" wrócą do Aten w przyszłym tygodniu.

Ich wizytę zawieszono na początku miesiąca w obliczu niezadowolenia z posunięć oszczędnościowych podjętych przez Grecję. Inspektorzy wskazywali wówczas też, że grecka administracja musi usunąć "techniczne" problemy po swojej stronie.

Blisko, bliżej...

- Jesteśmy blisko zawarcia umowy (z trojką - red.) - skomentował telekonferencję grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos. Dodał, że rozmowy z przedstawicielami "trojki" zostaną wznowione podczas posiedzenia MFW w Waszyngtonie w końcu bieżącego tygodnia.

Wenizelos jest przekonany, że następna, szósta, transza pomocy finansowej w wysokości 8 mld euro zostanie wypłacona.

Unia wraca

Unia Europejska wydała tylko komunikat podsumowujący rozmowy. "Osiągnięto postęp. Dyskusje dotyczące spraw technicznych będą kontynuowane w najbliższych dniach w Atenach. Misja w pełnym składzie powróci do Aten na początku przyszłego tygodnia, by wznowić przegląd programu, w tym również rozmowy na temat kierunków działań" - podano w oświadczeniu Komisji Europejskiej.

Podczas piątkowego nieformalnego spotkania ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.

Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez niej wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

Źródło: PAP