Grecja bliska porozumienia z wierzycielami

Najnowsze

Aktualizacja:

Grecja jest bliska porozumienia z wierzycielami ws. dalszego otrzymywania pożyczek dla tego kraju przed bankructwem - oświadczyło w poniedziałek źródło w greckim ministerstwie finansów. Doniesienie to pojawiło się wkrótce po zakończeniu telekonferencji z przedstawicielami tzw. trojki. W jej skład wchodzą Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny.

- Trzeba jeszcze trochę pracy. Jesteśmy blisko porozumienia - powiedział anonimowy przedstawiciel ministerstwa finansów, ale nie wdawał się w szczegóły.

"Produktywna i treściwa"

Telekonferencja przedstawicieli władz Grecji i jej międzynarodowych kredytodawców, tzw. trojki, odbyła się w poniedziałek i ma być kontynuowana we wtorek wieczorem. Grecki resort finansów określił ją jako "produktywną i treściwą". Grecja czeka na kolejną transzę pakietu ratunkowego, bez którego musiałaby zbankrutować.

"Odbyła się produktywna i treściwa dyskusja. Jutro rano ekipy ekspertów technicznych, znajdujących się już w Atenach, zajmą się dalszym szczegółowym omówieniem niektórych danych i telekonferencja zostanie powtórzona jutro o tej samej porze" - poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem greckie ministerstwo finansów.

Minister finansów i trojka

W poniedziałkowej telekonferencji uczestniczyli: grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos i dwaj pracownicy jego resortu oraz szefowie misji Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w Grecji.

Wcześniej tego dnia grecki minister zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły "porozumienia w sprawie kolejnych kroków, ram finansów publicznych i celów na lata 2011 i 2012 przy opracowywaniu wstępnego projektu budżetu".

Na początku miesiąca inspektorzy trojki zawiesili wizytę w Atenach, niezadowoleni ze środków podjętych przez Grecję. Wskazali też, że grecka administracja musi usunąć "techniczne" problemy po swojej stronie.

Pensje tylko do października?

W piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.

Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

Źródło: reuters, pap