Najnowsze

Grasz w kasynie? Blajer wyjaśnił co z podatkiem

Najnowsze

Podatek od wygranej
TVN24 Biznes i ŚwiatPodatek od wygranej

Dziś w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem podatkowym zajął się podatkami, które musimy zapłacić w przypadku wygranych w kasynie, Lotto, konkursie organizowanym przez producenta, sieć handlową albo loterię fantową zorganizowaną w firmie.

Prawo podatkowe mówi, że z tytułu wygranych w grach i zakładach, czy też konkursach pobierany jest podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej.

Co ważne, nie jest on pomniejszany o koszty jego uzyskania. W przypadku wygranych w Lotto nieopodatkowana kwota wynosi 2280 zł.

Wygrana w kasynie: - W przypadku kasyna wygrana nie będzie opodatkowana. Nie ma podatku, kasyna są zobowiązane do ewidencjonowania wygranych od kwoty 20 tys. zł . Warto też mieć potwierdzenie wygrania tych pieniędzy w kasynie, na okoliczność kontroli - podkreślił Andrzej Pośniak, partner w CMS Cameron McKenna.

Totalizator Sportowy: - W tego typu przypadkach, jeżeli wartość wygranej nie przekracza 2280 zł, to do tej wysokości mamy dochód zwolniony. Jeżeli wartość wygranej przekracza tę kwotę, to od całej nagrody pobierany jest podatek 10 proc. Podatek pobiera Totalizator, przed wypłaceniem nagrody - podkreślił ekspert.

Konkurs w sklepie: - Kluczowym pytaniem jest czy mamy do czynienia ze sprzedażą premiową - w wyniku tego, że kupiliśmy dużo rzeczy coś dostajemy. Czy też mamy tutaj element loteryjny. Jeżeli mamy loterię, to obowiązują te same zasady co przy Totalizatorze Sportowym - do kwoty 2280 zł bez podatku. Podatek musi pobrać i odprowadzić organizator, czyli sklep - zaznaczył Pośniak.

Loteria w firmie: - Jeżeli to jest konkurs co do zasady, to powinien być opodatkowany podatkiem zryczałtowanym 10 proc. Z tym, że władze skarbowe twierdzą, że pomimo tego, że jest tutaj jakiś element współzawodnictwa, to jest to przychód z tytułu stosunku pracy - powiedział Andrzej Pośniak.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Bizes i Świat

Pozostałe wiadomości