Grad rozczarowany przetargiem na stocznię

Najnowsze

TVN24Chętni na stocznię nie dopisali

Spółki Crist i Rubo wylicytowały w środę część majątku stoczni Gdynia S.A. o wartości zaledwie 47 mln zł. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jest "umiarkowanie" zadowolony z wyniku licytacji.

- Spółka z o.o. Crist z Gdańska wylicytowała rejon prefabrykacji kadłubów za prawie 38,5 mln zł. Natomiast spółka z o.o. Rubo za prawie 8,5 mln zł kupiła udziały w spółce Euro-Rusztowania, należącej do grupy Stoczni Gdynia - poinformował zarządca kompensacji stoczniowego majątku Roman Nojszewski. Dodał, że mimo wpłaconego wadium nie odbyła się aukcja na rejon montażu statków, czyli tzw. duży suchy dok o wartości 90 mln zł.

Dotychczas udało się sprzedać majątek stoczni Gdynia o wartości 137 mln zł. Pod koniec listopada firmy Energomontaż Północ Warszawa i Stocznia Nauta Gdynia wylicytowały aktywa na łączną sumę około 90 mln zł. Cały wystawiony majątek wart jest ok 300 mln zł.

Niewypał?

- Nie udało się sprzedać dużego doku. Jest szansa, że jeszcze w najbliższej przyszłości ten dok może znaleźć nabywcę. Zainteresowanie tą częścią majątku stoczni Gdynia było ze strony inwestorów. Wpłacili oni wadia, ale nie przystąpili ostatecznie do licytacji. Być może to były dla nich za duże obciążenia finansowe na ten moment. Ale warto w Gdyni podjąć jeszcze próbę w tej sprawie - powiedział po ogłoszeniu wyników licytacji minister skarbu Aleksander Grad. - W najbliższym czasie zastanowimy się, jak długo kontynuować proces sprzedaży majątku stoczni w drodze aukcji, a w którym momencie go zamknąć - dodał.

Szczeciński problem

Minister Grad ocenił też, że większy problem dotyczy części majątku stoczni Szczecin. - Tutaj nie było zainteresowania tym procesem. To jest chyba dobra lekcja dla tych, którzy uważali, że była kiedykolwiek wielka kolejka kupujących stocznie. Nie było wielkiego zainteresowania ani rok temu, ani dwa lata temu, ani nie ma dziś. Warto sobie zadać pytanie, dlaczego inwestorzy pojawiają się w Gdyni, a w Szczecinie nie" - powiedział minister skarbu.

W przetargu pod koniec listopada sprzedano dwóm podmiotom majątek zakładu o wartości 10 mln zł. Resort wycenia go na prawie 100 mln zł. Drugi przetarg odbędzie w czwartek 17 grudnia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24