Najnowsze

Grad: negocjacje z Eureko dają nadzieję

Najnowsze

TVN24Koniec konfliktu o PZU na horyzoncie?

Do końca lipca resort skarbu przedłużył negocjacje ugodowe z Eureko w sprawie PZU - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Według słów ministra, należy się spodziewać przerwy w zaplanowanym na wtorek Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i odłożenia sprawy podziału dywidendy.

Decyzja w sprawie dywidendy miałaby zostać odłożona do czasu zawarcia ugody. - Jeżeli dojdzie do ugody, to wtedy będziemy prezentowali, w jakim zakresie możemy tę dywidendę wypłacać - powiedział minister skarbu.

Decyzja o wypłacie dywidendy z PZU jest jednym z punktów porzadku obrad zwołanego na 30 czerwca Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

- My [Skarb Państwa - red.] jako akcjonariusze PZU, wspólnie z Eureko będziemy za tym, żeby ogłosić przerwę na walnym w punkcie, który dotyczy wypłaty dywidendy, i poczekać na ewentualny wynik rozmów ugodowych - powiedział szef resortu skarbu.

- Prowadząc negocjacje ugodowe z Eureko, doszliśmy wspólnie do wniosku, że są one na tyle zaawansowane, że warto je dalej kontynuować po 30 czerwca - podkreślił Grad.

Jeszcze w czwartek min. Grad jedynie "nie wykluczał" możliwości odłożenia decyzji o dywidendzie ze względu na negocjacje z Eureko. Takiej wypowiedzi udzielił TVN CNBC Biznes.

Historyczny konflikt

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Między Eureko i polskim rządem toczy się od lat konflikt: mniejszościowy akcjonariusz domaga się zrealizowania umowy prywatyzacyjnej z 1999 r. Są w niej m.in. zapisy o giełdowym debiucie PZU i umożliwieniu Eureko nabycia kolejnego pakietu 21 proc. akcji polskiego ubezpieczyciela. W sporze Eureko zgłosiło roszczenia na sumę ok. 35,6 mld zł (bez kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek) jako rekompensatę za poniesione przez siebie szkody.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24