Grad na sądowej wojnie o TVP

Najnowsze

Aktualizacja:

Minister skarbu Aleksander Grad złożył w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o niewpisywanie w KRS uchwał Rady Nadzorczej TVP z 3 lipca. Uchwały przewidywały m.in. zawieszenia p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i powierzenia tej funkcji Sławomirowi Siwkowi. W innym sądzie jest już wniosek o kuratora dla TVP.

- Minister w swym wniosku powołuje się na nieważność uchwał Rady z 3 lipca - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek. Jak dodał, że wraz z wnioskiem o nieuwzględnienie tych uchwał minister wniósł o dopuszczenie go do postępowania przed KRS jako uczestnika postępowania.

Rzecznik powiedział, że wnioski o zmiany w spółkach KRS rozpatruje na ogół w ciągu tygodnia.

Wniosek o kuratora

Natomiast do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wpłynął wniosek min. Grada o wyznaczenie kuratora dla TVP SA. Ten wniosek jest argumentowany brakiem Rady Nadzorczej w spółce oraz niestabilną sytuacja w jej władzach.

Wniosek o wyznaczenie kuratora będzie rozpatrywał wydział rodzinny i dla nieletnich mokotowskiego sądu. Jak stwierdza biuro prasowe sądu, z powodów formalnych sąd będzie "potrzebował nieco czasu", by rozpatrzyć ten wniosek.

Prezesów trzech

Obecnie Telewizja Polska ma prezesa Andrzeja Urbańskiego (zawieszonego decyzją Rady Nadzorczej do końca kadencji), p.o. prezesa Piotra Farfała (wciąż urzędującego, choć już odwołanego piątkową decyzją Rady Nadzorczej) oraz p.o. prezesa Sławomira Siwka (powołanego piątkową decyzją Rady, nieuznawana przez resort skarbu).

W ostatni piątek pięciu członków Rady Nadzorczej TVP dokonało tych zmian pomimo, że wcześniej minister skarbu ogłosił zamknięcie otwartego we wtorek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy TVP. ZDaniem ministra oznaczało to jednocześnie zakończenie trzyletniej kadencji Rady Nadzorczej TVP.

Źródło: PAP, lex.pl