Grad chce sprzedać udziały w "Rz"

Najnowsze

Aktualizacja:

- Negocjacje ws. sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w Presspublice - wydającej m.in. "Rzeczpospolitą" - odbędą się równolegle z pracami UOKiK - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. Urząd wyda decyzję, co do przejęcia większościowego pakietu spółki przez Gremi Media najpóźniej pod koniec wakacji. Zaraz potem, o ile strony dojdą do porozumienia, Gremi kupi resztę Presspubliki.

Spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, poinformowała w piątek, że za 80 mln zł kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji.

Skarb Państwa nie powinien wydawać gazety

Wielokrotnie mówiłem, że Skarb Państwa nie powinien być zaangażowany w spółkę, która wydaje gazetę. Będziemy chcieli z tej inwestycji wyjść. Będziemy wszczynali odpowiedni proces, żeby te 49 proc. udziałów Presspubliki PW "Rzeczpospolita" sprzedała. Na to spółka ma zielone światło ministra skarbu państwa grad o rp


Pytany czy Skarb Państwa planuje rozpocząć procedurę sprzedaży 49 proc. udziałów Presspubliki przed decyzją UOKiK, minister skarbu powiedział: Myślę, że to proces, który będzie toczył się równolegle. Stwierdził też, że "z chwilą, kiedy będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, będzie można ewentualnie tę transakcję finalizować".

Góra dwa miesiące

Gremi Media zamierza jak najszybciej podjąć negocjacje ze Skarbem Państwa. Hajdarowicz w poniedziałek na konferencji prasowej ujawnił, że powodzenie tej transakcji zależy głównie od ceny, jaką zaproponuje Skarb Państwa za mniejszościowy pakiet.

Mecenas Grzegorz Dembowski z kancelarii Bird&Bird wyjaśnia że zgoda UOKiK jest niezbędna do przejęcia przez Hajdarowicza "kontroli ekonomicznej w spółce". - Nie widzę prawnej możliwości wprowadzania zmian w spółce przed wydaniem zgody UOKiK - powiedział.

Pytany, czy Hajdarowicz może mieć pewność, że do tego czasu w spółce nie dojdzie do żadnych zmian, powiedział: "takie porozumienie jest możliwe, miałoby ono charakter warunkowy".

Mecenas przypomniał, że UOKiK ma ustawowo dwa miesiące na decyzję. Podkreślił, że w praktyce Urząd często zgodę wydaje wcześniej - gdy nie dostrzega problemów związanych z przejęciem.

Kto kupił kogo?

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym www.rp.pl. Przychody grupy wyniosły w 2010 roku 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces".

Źródło: PAP