Grad chce sprzedać cały Lotos

Najnowsze

Aktualizacja:
Grupa LotosMinister Grad zrobi podejście pod sprzedaż Lotosu

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiada, że możliwa jest pełna prywatyzacja Grupy Lotos. Jednak zaznacza, że stanie się to dopiero po tym, jak wpłyną oferty. Aby tak się stało, wcześniej musi nastąpić zmiana prawa, zabraniającego Skarbowi Państwa pozbywania się decydującego głosu m.in. w Lotosie.

- Wydaje się, że spółka Lotos mogłaby poszukać inwestora strategicznego, branżowego, który zadbałby o jej rozwój i pozwoliłby na większą ekspansję na rynki zewnętrzne - powiedział Grad w radiu TOK FM. Dodał, że jego resort prowadzi uzgodnienia z Ministerstwem Gospodarki na temat zmiany strategii dla sektora paliwowego i naftowego. W obecnej strategii jest zapis, że Skarb Państwa powinien mieć w tego typu spółce powyżej 50 proc. udziałów.

"Zrobimy podejście"

- Z ministrem gospodarki właściwie uzgodniliśmy wczoraj, że zmienimy tę strategie; wprowadzimy zapis, który będzie mówił, że zrobimy podejście do pełnej prywatyzacji Lotosu, ale - to jest bardzo ważny warunek - dopiero jak wpłyną oferty i zobaczymy kto, jaki podmiot i jakie ma plany w stosunku do tej spółki, jak może zagwarantować funkcjonowanie tej firmy w Polsce, jej rozwój, stabilność. I dopiero wtedy, jak będziemy mieli takie oferty, sprawa wróci na Radę Ministrów i to ona zdecyduje, czy projekt realizować, czy nie - powiedział minister Grad.

Dodał, że kluczem będzie to, czy złożone oferty będą odpowiadały wymaganiom Skarbu Państwa, ministra gospodarki i samej spółki. - Wybierzemy rozwiązanie dobre, bezpieczne dla Polski - podkreślił minister skarbu.

Nie chciał ujawnić, ile może przynieść prywatyzacja Lotosu. - Minister Skarbu Państwa nigdy przed transakcją nie mówi, ile oczekuje, bo wtedy staje się niewiarygodny w tym procesie - wyjaśnił.

Paliwowy nr 2

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

Spółka w pierwszym kwartale tego roku zarobiła 27 mln zł przy przychodach wynoszących 3,9 mln zł. W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii do 2012 r., spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Lotos