Grabowski: VAT-u nie zmienimy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESGrabowski: rząd pracuje nad ulgami inwestycyjnymi dla małych firm

- W 2009 roku stawka podatku VAT już się nie zmieni. Najważniejsze zmiany podatkowe nastąpiły już 1 stycznia - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak dodaje, ulgi podatkowe już kosztują budżet państwa 8 miliardów złotych.

Najważniejsze zmiany już nastąpiły. Teraz trzeba poczekać - mówi GrabowskiTVN CNBC BIZNES

- Najważniejsze zmiany ustaw podatkowych nastąpiły 1 stycznia 2009 roku. Wśród nich m.in. zmiana ustawy o podatku VAT, zmiana ordynacji podatkowej i wreszcie zmiana stawki PIT - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Grabowski o podatku BelkiTVN CNBC BIZNES

Pytany czy w najbliższych miesiącach nastąpi kolejne obniżenie stawki VAT - jak chciał Rzecznik Praw Obywatelskich - odparł, że rząd nie przewiduje w 2009 roku zmian. - Teraz trzeba poczekać i sprawdzić jak te [dokonane już - red.] zmiany będą przyjęte przez podatników i administrację - powiedział Grabowski.

Dodał jednak, że rząd pracuje nad innymi ulgami podatkowymi, i wskazał, że przed kilkoma dniami rząd przyjął propozycję ulg inwestycyjnych dla małych firm. - To może pobudzić małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza teraz, w czasie spowolnienia gospodarczego - tłumaczył wiceminister.

Podatek Belki? Wycofać, ale powoli

Wiceszef resortu finansów dodał, że zmiany podatkowe wprowadzone z początkiem roku będą kosztowały budżet państwa ok. 8 mld zł. - Deficyt będzie jednak najprawdopodobniej mniejszy niż zaplanowano - dodał.

Grabowski odniósł się także do kwestii likwidacji Podatku Belki. - Trzeba wycofać ten podatek ostrożnie, poczynając od lokat długoterminowych - powiedział gość TVN CNBC Biznes.

Zdaniem wiceministra finansów nie jest też konieczne zrównanie stawki podatków PIT i CIT.

VAT w Polsce i u sąsiadów

W Polsce stawka VAT wynosi 22 procent, podczas gdy w krajach sąsiedzkich jest niższa. W Niemczech, Czechach i Słowacji wynosi 19 procent, a na Litwie 18 procent.

Utrzymanie w Polsce po 30 stycznia 2008 roku stawek obniżonych na niektóre towary (do końca 2010 roku preferencyjne stawki dotyczą m.in. odzieży dla dzieci) wynika z porozumienia związanego z deklaracją stanowiącą, że przedłużenie to następuje w wybranych krajach po raz ostatni.

Zgodnie z przepisami unijnymi podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15 procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES