Gra za większą stawkę

Najnowsze

Aktualizacja:

O prawie połowę podniesiony zostanie podatek od automatów o niskich wygranych. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 370 z 384 posłów. Jeden wstrzymał się od głosu.

Sejm przyjął również poprawkę Platformy Obywatelskiej, która postulowała o przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów. W projekcie ustawodawca przewidywał, że nowelizacja wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Posłowie PO chcieli, żeby nowe przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2008 r.

Lech Szymańczyk z Samoobrony chciał odesłania projektu ustawy do komisji finansów, gdyż - jak mówił - w opinii jego klubu jest on niezgodny z konstytucją. Posłowie nie zgodzili się jednak na to.

Jędnoręki bandyta z salonu, i z innego punktu odda fiskusowi tyle samo

Obecnie podatek od automatów wynosi równowartość 125 euro miesięcznie. Kiedy ustawa wejdzie w życie, właściciel maszyny będzie musiał zapłacić równowartość 180 euro miesięcznie. Zmiana w ustawie ma na celu zmniejszenie różnic pomiędzy opodatkowaniem tych automatów, których używa się w salonach gier i tych zainstalowanych w różnych innych punktach. Podatek, który właściciel automatu stojącego w salonie stanowił ok 11,5 proc. przychodu, a stojącego w innych punktach - ok. 4 proc.

Zmiana w sposobie opodatkowania wyrówna warunki działalności gospodarczej między salonami gier a punktami, gdzie znajdują się automaty i przyniesie budżetowi państwa - jak ocenia resort finansów - dodatkowe wpływy w wysokości ok. 56 mln zł.

Źródło: PAP