GPW wypowiada wojnę "groszówkom". Na liście 30 spółek

Najnowsze

TVN 24Spółkom z Listy Alertów grozi zawieszenie obortu akcjami

30 spółek których akcje nie kosztują więcej niż 50 gr zniknie od 1 kwietnia z warszawskich indeksów giełdowych. Decyzją zarządu GPW trafiły one na Listę Alertów. Ma to na celu zachęcenie spółki do scalania akcji i zmniejszenia wahań kursów.

Kurs spółek groszowych jest bardzo zmienny. Dla przykładu strata wartości o jeden grosz dla akcji wycenianej na dwa, oznacza w praktyce 100-procentową obniżkę. Aby ograniczyć to ryzyko GPW postanowiła wpisać na Listę Alertów 30 spółek:

Są to: Advadis, Intakus, Regnon, Skystone Capital, Ideon, KCI, Euroimplant, Miraculum, IDMSA, Mewa, Mostostal Export, Polimex Mostostal, Clean & Carbon Energy, Budopol, Chemoservis Dwory, NFI Magna Polonia, PPG, Sanwil, One-2-One, Petrolinvest, Ecard, Próchnik, Impera, Invista, Rubicon Partners, Point Group, Zremb, Fast Finance, ERG, B3 System. Dotychczas do Listy Alertów, obok spółek groszowych, kwalifikowane były spółki znajdujące się w stanie upadłości lub likwidacji. Po zmianie segment ten jest dedykowany wyłącznie spółkom groszowym.

Zawieszenie obrotu i dodatkowe opłaty

Lista będzie systematycznie aktualizowana. Gdy spółka znajdzie się na niej po raz szósty z rzędu, zarząd zawiesi obrót jej akcjami na okres do trzech miesięcy.

Dodatkowym narzędziem mobilizującym emitentów do podjęcia działań mających na celu eliminację problemu "groszowości" będą dodatkowe opłaty kwartalne dla spółek groszowych, które Giełda będzie pobierać od 1 stycznia 2015 r.

Autor: rf//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat,

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24