Najnowsze

GPW staje się kolosem

Najnowsze

TVN24Na warszawskiej giełdzie inwestorzy częściej handlują niż na pozostałych rynkach regionu

Wartość obrotów na rynku akcji warszawskiej GPW jest o 30-40 proc. wyższa niż na giełdach w Atenach i Wiedniu - poinformowała w poniedziałek GPW, powołując się na dane Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych.

Z informacji GPW wynika, że wartość spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej GPW jest o ponad połowę większa niż na giełdzie wiedeńskiej i ponad dwukrotnie większa niż w Atenach.

Spółki coraz więcej warte

"Przewaga wartości kapitalizacji grupy CEE SEG (skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie) nad GPW spadła o ponad jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch miesięcy" - czytamy w komunikacie.

"Dane Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych pokazują rosnącą przewagę GPW nad pozostałymi rynkami giełdowymi w Europie Środowo-Wschodniej i Południowej. Wartość spółek krajowych notowanych na warszawskiej giełdzie jest o 55 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej oraz ponad dwukrotnie wyższa niż w Atenach" - dodano.

Wszyscy chcą handlować w Warszawie

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy - jak podkreśla GPW - przewaga kapitalizacji grupy CEE SEG, skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie, zmalała o 36 proc. z 31 mld euro w kwietniu do 19 mld euro na koniec czerwca br.

W pierwszej połowie tego roku wartość handlu akcjami na GPW była o 28 proc. wyższa niż w Atenach i o 37 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej. "Przewaga wartości obrotów na GPW nad tymi rynkami utrzymuje się od marca bieżącego roku" - napisano w komunikacie.

GPW z NYSE

Tymczasem NYSE Euronext i GPW ogłosiły partnerstwo strategiczne. W ramach wieloletniego partnerstwa biznesowego warszawska giełda nabędzie nowoczesną platformę obrotu instrumentami kasowymi i pochodnymi stworzoną przez NYSE Technologies. Strony nie podały warunków finansowych porozumienia.

Giełda podała, że partnerstwo umożliwi: wzmocnienie pozycji GPW jako regionalnego centrum dla rynków Europy Środkowo-Wschodniej, lepszy dostęp do produktów GPW dla podmiotów współpracujących w ramach platformy SFTI (Secure Financial Transaction Infrastructure) NYSE Euronext, uruchomienie połączenia operacyjnego z wiodącym rynkiem giełdowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24