GPW: Koniec wigometru

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Koniunkturę giełdową opisze nowy wskaźnik

Giełda Papierów Wartościowych od 8 lutego nie będzie już publikować wskaźnika koniunktury giełdowej Wigometr, poinformowała GPW w komunikacie w piątek. Wigometr zostanie zastąpiony przez nowy wskaźnik.

- W ramach inicjatywy związanej z powołaniem Rady Etyki i Ładu Informacyjnego zostanie określona nowa metodologia wskaźnika koniunktury giełdowej. Podstawą do jego ustalania będą wyłącznie dane i opinie analityków rynku kapitałowego - czytamy w komunikacie GPW. Giełda nie podała jeszcze daty rozpoczęcia publikacji nowego wskaźnika.

Publikowany w piątki Wigometr był wskaźnikiem salda pozytywnych i negatywnych oczekiwań ankietowanych przez giełdę analityków, maklerów i zarządzających aktywami. Jego skala mieściła się w przedziale od minus 100 do plus 100, gdzie wynik poniżej zera oznaczał, że większość ankietowanych spodziewała się spadku indeksu WIG 20 w kolejnym tygodniu.

Tydzień temu wartość wskaźnika wynosiła 25 pkt (wzrost o 7 pkt) co oznaczało, że ankietowani specjaliści spodziewali się wzrostu indeksu WIG 20.

Przez ostatnie pięć tygodni (nie licząc bieżącego) Wigometr wskazywał, że ankietowani spodziewają się wzrostu WIG 20, podczas gdy indeks w rzeczywistości spadał. Tydzień wcześniej słusznie przewidzieli spadek.

W ciągu ostatnich 10 tygodni Wigometr tylko trzykrotnie przewidział rzeczywisty trend WIG 20.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24