GPW bierze pod lupę ryzykowne spółki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESLudwik Sobolewski o Liście Alertów

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych utworzyła zapowiadany przez prezesa Ludwika Sobolewskiego specjalny system klasyfikacji dla giełdowych spółek o podwyższonym ryzyku. Ma on informować o spółkach, w które inwestycja wiąże się z wyższym ryzykiem strat.

"Lista Alertów" zacznie obowiązywać od 25 marca. Prezes GPW Ludwik Sobolewski ma jednak nadzieję, że nie trafi na nią zbyt wiele spółek.

Zgodnie z decyzją giełdy do specjalnego segmentu będą mogły zostać zakwalifikowane przedsiębiorstwa w upadłości, albo te o kapitalizacji niższej niż 5 mln euro (17,6 mln złotych). Trafią tam także spółki o niskiej płynności akcji, oraz tzw. spółki groszowe, które charakteryzują się wysoką zmiennością kursu.

- Jeśli chodzi o spółki groszowe, to będą miały one czas do września, żeby uciec spod tej klasyfikacji. Poza tym każda spółka, którą ona obejmie, będzie miała szansę spod niej wyjść poprawiając wyniki - tłumaczył w TVN CNBC Biznes Sobolewski.

Nie będzie "kotów w worku"

Jeśli spółka zostanie zakwalifikowana do segmentu podwyższonego ryzyka jej nazwa akcji będzie „w sposób szczególny” oznaczona w serwisach informacyjnych GPW i w cedule. Lista Alertów będzie weryfikowana raz na kwartał.

Eksperci oceniają, że decyzja GPW to krok w dobrym kierunku, tłumacząc, że każda regulacja, która powiększa wiedzę inwestorów o rynku jest pożądana. Nie ulega też wątpliwości, że inwestorzy różnią się poglądami na spółki groszowe. Spekulanci przyjmują z zadowoleniem taką sytuacje, mają bowiem idealny instrument do dużego zarobku. Jednak wielu inwestorów uważa, że takie notowania to kpiny z GPW i KNF.

Uchwała GPW wchodzi w życie 25 marca.

Źródło: TVN CNBC Biznes, "Parkiet"

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES