Najnowsze

Gowin i Piechociński za uproszczeniem procedur ws. upadłości firm

Najnowsze


- Zależy nam na uproszczeniu procedur związanych z procesem upadłości firm - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas wspólnej konferencji z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Gowin dodał, że prawo upadłościowe powinno być traktowane jako normalny element rzeczywistości gospodarczej.

Gowin poinformował, że pomysły zmian w prawie upadłościowym i naprawczym powstały przy ścisłej współpracy dwóch ministerstw - gospodarki (kierowanym aktualnie przez Piechocińskiego) i sprawiedliwości - z Kancelarią Premiera.

- W tej kadencji projektów deregulacyjnych powstających i w ministerstwie gospodarki, i w ministerstwie sprawiedliwości jest coraz więcej. Mnie najbardziej cieszą te projekty, które powstają wspólnie - powiedział Gowin.

Zamiast likwidacji

Minister wyjaśnił, że celem przyświecającym planowanym zmianom prawa upadłościowego jest to, by jak najczęściej prowadzić do restrukturyzacji przedsiębiorstw, a nie ich likwidacji. Zaznaczył, że taka restrukturyzacja ma w równym stopniu szanować prawa wierzycieli, jak i dawać firmom szansę wyjścia z tarapatów. - Po drugie, bardzo zależy nam na tym, aby prawo upadłościowe nie stygmatyzowało przedsiębiorców. To, że firma znajduje się w przejściowych trudnościach, to jeszcze nie dowód na nieudacznictwo, a tym bardziej nieuczciwość. Do upadłości trzeba podchodzić jak do normalnego elementu gry rynkowej - powiedział szef resortu sprawiedliwości. Dodał, że zmiany w prawie mają służyć także uproszczeniu procesu upadłości, odformalizowaniu go i obniżeniu kosztów.

Dobre rozwiązania

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że należy szukać potrzebnych w realnej działalności gospodarczej rozwiązań. Przypomniał, że statystyki dotyczące długości procesu upadłościowego prowadzone choćby przez Bank Światowy są dla Polski niekorzystne.

Piechociński zaznaczył też, że prawo upadłościowe i sam proces upadłości wymaga od nas wszystkich - nie tylko polityków - nowego, racjonalnego podejścia. - Cieszę się, że w zgranej drużynie rządowej (...) przygotowujemy rozwiązania, które będą dobrze służyły polskiej przedsiębiorczości - powiedział Piechociński.

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości