Najnowsze

Gotujmy się na rekordowe bezrobocie

Najnowsze

sxc.huCo roku będzie przybywać kilka milionów bezrobotnych

Mimo pojawiających się oznak odrodzenia gospodarczego bezrobocie w najważniejszych państwach przemysłowych w przyszłym roku wzrośnie, przewyższając obecny rekordowy poziom - głosi najnowszy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Do 2012 roku pracę może stracić nawet 25 mln osób.

Według tego dokumentu, w drugiej połowie 2010 roku liczba osób pozbawionych pracy we wszystkich 30 państwach członkowskich OECD sięgnie 57 mln, co oznacza wskaźnik bezrobocia na poziomie 10 proc. Dla porównania, w czerwcu br. wskaźnik ten wynosił 8,3 proc. Takiego poziomu nie notowano od czasów II Wojny Światowej.

Jak podaje raport, od końca 2007 roku liczba bezrobotnych we wszystkich krajach członkowskich zwiększyła się o blisko 15 mln. Jeśli trend ten się utrzyma, w ciągu mniej niż trzech lat pracę straci tam ponad 25 mln ludzi.

Bezrobocie w poszczególnych krajach OECD sięgało w czerwcu od 3,3 proc. w Holandii do 18,1 proc. w Hiszpanii. W USA wynosiło 9,5 proc., czyli więcej niż obliczona dla całej Unii Europejskiej średnia 8,9 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu