Gotówką czy kartą? Czym płacić na wakacjach i co się bardziej opłaca?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
shutterstock.comCzym płacić na wakacjach?

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, jednak wielu z nas upragniony urlop ma wciąż przed sobą. Jeśli marzą się nam zagraniczne wojaże, warto zastanowić się, czy zaopatrzyć się wcześniej w zagraniczną walutę czy też może wystarczy nam jedynie karta bankomatowa. Na pytanie, co będzie dla nas bardziej opłacalne, odpowiadał w studiu TVN24 Paweł Blajer z TVN CNBC.

Jeśli zamierzamy spedzić wakacje w kraju, w którym walutą rozliczeniową lub akceptowalną jest euro albo dolar, warto poświęcić przed podróżą chwilę, by sprawdzić w kantorze, jaki jest aktualny kurs. W przypadku tych najpopularniejszych walut może się bowiem okazać, że będzie się nam bardziej opłacało wymienić złotówki w kantorze i wyjechać na wakacje z gotówką w portfelu.

- W wielu przypadkach okazuje się, że to jest bardziej opłacalna operacja, niż płacenie kartą lub wybieranie pieniędzy z bankomatu - radził Blajer. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy marzą się nam egzotyczne wakacje w kraju z rzadziej spotykaną walutą.

Egzotyczne podróże raczej z kartą

Jeśli na urlop wybieramy się do kraju z rzadziej spotykaną walutą, wymienianie gotówki przed wyjazdem może się nam zwyczajnie nie opłacać. Kantory mają bowiem często wyższe kursy niż banki. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okaże się używanie karty płatniczej. Tutaj również mogą czyhać na nas przykre niespodzianki. Paweł Blajer ostrzega: - Kartą płatniczą nie należy wybierać pieniędzy z bankomatu, bo im dalej, tym prowizja może być wyższa.

Co zatem robić w takiej sytuacji?- Bardziej oplaca się płacenie na miejscu kartą, niż wypłacanie z bankomatu - radzi ekspert - Transakcja bezgotówkowa dokonana bezpośrednio w sklepie czy na lotnisku zagranicznym nie jest związana z żadną prowizją - dodaje.

Czym najlepiej płacić na wakacjach? TVN 24

Autor: kgmtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com