Gospodarka zaczyna odżywać?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sytuacja w gospodarce delikatnie się poprawia

W maju poprawił się klimat koniunktury w budownictwie, handlu i przemyśle - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Choć do pełnego optymizmu daleko, to pesymizm w poszczególnych sektorach jest już dużo mniejszy.

W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11, wobec minus 17 w kwietniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przebadanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27 proc. W kwietniu było to odpowiednio 14 proc. i 31 proc. - Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w kwietniu - napisano w komunikacie GUS.

Coraz lepiej w handlu i przemyśle

W maju poprawił się również wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu, który wzrósł do plus 1 z minus 3 w kwietniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw (w kwietniu - 18 proc.), jej pogorszenie 18 proc. (przed miesiącem 21 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. - W maju zgłaszany jest znacznie wolniejszy niż sygnalizowano w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy są w stanie spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami - napisał GUS.

Również w maju poprawiła się ocena koniunktury w przemyśle. Wskaźnik wyniósł minus 5 wobec minus 8 w kwietniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Z badań wynika, że bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w kwietniu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24