Gospodarka USA w recesji, mimo dobrych danych?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES"Mamy do czynienia z recesją"

Dobre wyniki z USA. Liczba rozpoczętych inwestycji w budownictwie domów mieszkalnych wzrosła w kwietniu o 8,2 proc. do około 1 mln w ujęciu rocznym - wynika z danych Departamentu Handlu USA. Jednak mimo optymistycznych danych niektórzy ekonomiści mówią o recesji.

Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 0,939 mln. Jednak zdaniem niektórych analityków, amerykańska gospodarka ma poważne problemy.

- Ostatni wskaźnik nastrojów konsumenckich nie był dobry. Uważam, że właśnie na tym niskim poziomie się zatrzymamy - podkreślił główny ekonomista z firmy Private Investment Managment Richard Zellmann na antenie TVN CNBC Biznes.

Ekonomista podkreślił, że nominalny produkt krajowy brutto w Stanach Zjednoczonych wskazuje na fakt, iż gospodarka USA jest już w recesji. Jego zdaniem, realny wzrost PKB nie pokazuje wyhamowania gospodarki ze względu na niedoszacowaną inflację.

- To nominalna wartość wzrostu PKB ma największe znaczenie, a wynosi ona teraz około 3 procent. Poziom ten w przeszłości oznaczał już recesję. Dlatego też uważam, że dane z ostatnich dwóch tygodni były zbyt dobre, by mogły się utrzymać. Gorsze wyniki są w drodze - przestrzegł Zellmann.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES