Gospodarka USA nadal w złej formie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Podczas otwarcia dorocznej konferencji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) jej szef Ben S. Bernanke uchylił się od skomentowania sytuacji w gospodarce i polityki w sprawie stóp procentowych.

- Szczęśliwie mamy temat, którego nigdy nie wyczerpiemy - powiedział Bernanke podczas wstępnego wystąpienia na konferencji, której tematem w tym roku jest utrzymanie stabilności w zmieniającym się systemie finansowym. Z kolei Prezes Fed z Kansas City Thomas Hoenig powiedział zaś zebranym: "Poradzimy sobie z tym kryzysem".

Stopa nadal na poziomie 2 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna na swoim posiedzeniu 5 sierpnia utrzymała benchmarkową stopę procentową bez zmian, na poziomie 2,0 proc.

W ocenie podano wówczas, że niestabilność na rynkach finansowych, największe od ponad 25 lat załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości i bardzo wysokie ceny energii wpłyną na przyhamowanie wzrostu gospodarczego.

Główny cel: stabilizacja rynków

Bernanke ostatni raz skomentował sytuację gospodarczą USA miesiąc temu, występując przed senacką komisją.

- Amerykańska gospodarka stoi przed wieloma trudnymi problemami. Zagrożony jest zarówno wzrost gospodarczy jak i stabilność cen. Kluczowym zadaniem będzie dalsza stabilizacja rynków finansowych – powiedział wówczas.

Fed (Federal Reserve), pełniący rolę banku centralnego USA to prywatny system zarządzania drukiem i dystrybucją dolara amerykańskiego oraz powiernika państwowych rezerw złota i walut.

Źródło: money.pl, PAP