Gospodarka rośnie - trzeba podwyższać stopy?..

Najnowsze

Aktualizacja:
Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w II kwartale 2008 roku o 5,8 proc., po wzroście o 6,1 proc. w I kwartale 2008 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dla ekonomistów to sygnał, że gospodarka ma się nieźle i można, a nawet trzeba podwyższać stopy procentowe.

Dariusz Filar, członek rady polityki pieniężnej

GUS zaktualizował tez dane o PKB za II kw. 2007: wzrost PKB wyniósł wtedy 6,5 proc. (wcześniej podawano 6,4 proc.). - Nie jestem zaskoczony, bo spowolnienie w polskiej gospodarce dokonuje się w bardzo spokojny sposób - powiedział Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Dane dotyczące wzrostu PKB, jak i jego struktury za I połowę roku, są zgodne z oczekiwaniami MF i nie wskazują na ryzyka spowolnienia tempa wzrostu poniżej 5,5 proc – oceniła w rozmowie z TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem, niższa dynamika spożycia ogólnego powinna działać hamująco na dalszy wzrost cen. - W kolejnych kwartałach oczekujemy lekkiego spowolnienia tempa wzrostu PKB do około 5-5,2 procent - dodała wiceminister.

W jej ocenie dla całego roku 2008 wzrost PKB będzie na poziomie 5,5 procent, co jest zgodnie z zapisami ustawy budżetowej na rok 2008 i czerwcowymi założeniami do projektu budżetu na 2009.

Jak zapowiada resort finansów, zaktualizowane założenia makro do projektu budżetu na rok 2009 będą znane w przyszłym tygodniu.

Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku

- Te dane utwierdzą członków RPP w tym, że podwyższenie stóp jest słuszne, ponieważ gospodarka zbyt intensywnie rośnie - powiedział w TVN CNBC Biznes Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku

Stopy w górę

- Wyższe od oczekiwanych dane o wzroście PKB za II kwartał stanowią amunicję dla dalszych podwyżek stóp procentowych - stwierdza z kolei członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner

Dodała, że trudno zrozumieć obecny dynamiczny wzrost presji inflacyjnej, skoro w tym roku były dokonane i są tez zakładane na przyszły rok podwyżki płac dla wielu grup zawodowych.

Halina Wasilewska-Trenkner, członek Rady Polityki Pieniężnej

Co to jest PKB?

Produkt Krajowy Brutto to wartość wytworzonych dóbr i usług finalnych w skali całego kraju w określonym odcinku czasu.

Wzrost PKB oznacza zazwyczaj dobry stan gospodarki, wzrost produkcji przemysłowej, przypływ inwestycji zagranicznych, wzrost eksportu.

Jednocześnie przypływ inwestycji zagranicznych i wzrost eksportu powodują zwiększenie popytu na walutę narodową ze strony zagranicy, co wyraża się we wzroście jej kursu

Źródło: TVN CNBC Biznes