Gorsze nastroje w strefie euro. Kiepskie dane z przemysłu

Najnowsze

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Thomas WolfRozczarowały indeksy PMI z eurolandu

Gorsze nastroje w eurolandzie. Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 52,7 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Odczyt jest gorszy od oczekiwań rynku. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,2 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro także spadł. Wyniósł w lutym 53,0 pkt. wobec 54,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - wynika ze wstępnego wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks się nie zmieni. Nieco urósł jedynie indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro. Wyniósł w lutym 2014 r. 51,7 pkt. wobec 51,6 pkt. w poprzednim miesiącu. To jednak też rozczarowanie - analitycy szacowali wskaźnik na 51,9 pkt.

W Niemczech też spadek

Rozczarował też odczyt PMI z największej europejskiej gospodarki - Niemiec. Indeks określający koniunkturę w sektorze przemysłowym spadł w lutym do poziomu 54,7 pkt. wobec 56,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali spadek jedynie do poziomu 56,3 pkt. Indeks PMI określający koniunkturę w niemieckich usługach. Markit Economics podał, że wyniósł on w lutym 2014 roku 55,4 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. To lepszy wynik niż szacunki analityków, którzy spodziewali się, że indeks wyniesie 53,4 pkt.

Autor: bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Thomas Wolf