Górnicy okupują, kopalnie mają nowe wydatki

Najnowsze

Aktualizacja:

Związkowcy z Sierpnia'80 drugi dzień z rzędu okupowali siedziby Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Górnicy domagają się 14-procentowych podwyżek płac. Tymczasem wyrok sądu oznacza milionowe koszty dla kopalń.

Przedstawiciele kolejnych związków także domagają się negocjacji płacowych. Górnicza Solidarność, Związek Zawodowy Górników i Kadra wystosowały do zarządu Kompanii list, w którym domagają się rozpoczęcia negocjacji nie później niż 12 lutego.

W holdingu rozmowy płacowe odbędą się pod koniec miesiąca. Nie wiadomo natomiast, czy w kopalniach należących do Kompanii Węglowej będą w tym roku jakiekolwiek podwyżki.

Wyrok zmienia sytuację

Jeszcze w poniedziałek zarząd spółki proponował 5 procentowy wzrost wynagrodzeń, dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zapadł wyrok nakazujący Jastrzębskiej Spółce Węglowej zapłatę podatku od wyrobisk.

Oznacza to, że wkrótce i od Kompanii Węglowej gminy mogą się domagać zapłaty zaległego podatku. Zarząd spółki musiał więc utworzyć rezerwy i zabezpieczyć na ten cel 220 milionów złotych. To zmieni wynik finansowy spółki za zeszły rok z dodatniego na ujemny.

Milionowe sumy

Tylko za 2009 r. wielkość podatku od podziemnych budowli to w KW ok. 35 mln zł. Do tego dochodzi 185 mln zł rezerw na podatek za lata 2004-2008, co razem daje kwotę ok. 220 mln zł.

Kopalnie uważają opodatkowanie podziemnych wyrobisk za nieuzasadnione. Argumentują, że i tak płacą olbrzymie podatki i opłaty na rzecz samorządów, nie licząc kwot na likwidację szkód górniczych. JSW wyliczyła, że w latach 2003-2008 zapłaciła samorządom ponad 284,7 mln zł podatków i opłat eksploatacyjnych. Opodatkowanie podziemnych wyrobisk oznaczałoby, że powinna zapłacić prawie drugie tyle.

Przedstawiciele kopalń liczą, że sprawą merytorycznie zajmie się Trybunał Konstytucyjny, do którego w 2006 r. trafił wniosek KGHM Polska Miedź o zbadanie tej sprawy. W kwietniu 2008 r. TK odrzucił ten wniosek z przyczyn formalnych. Kopalnie liczą, że ponownie skieruje go tam Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: PAP, Polskie Radio, Fakty TVN