Google zużywa tyle energii, co duże miasta

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
wikipedia/google.comSiedziba główna Google w Mountain View

Zużycie energii elektrycznej w ogromnych centrach obliczeniowych Google wyniosło w zeszłym roku 2,26 miliarda kilowatogodzin - to tyle, co w niejednym dużym mieście. Tę pilnie strzeżoną dotąd tajemnicę ujawnił dziś internetowy gigant.

Agencja dpa podaje jako przykład, że Koblencja w Nadrenii-Palatynacie, licząca ok. 107 tys. mieszkańców, zużywa rocznie zaledwie 650 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej.

Google poinformował o swoim zużyciu energii lokalną gazetę "Mercury News" w Mountain View w Kaliforni, gdzie znajduje się jego siedziba. Przez całe lata firma ta nie ujawniała tych danych, aby uniemożliwić konkurencji zorientowanie się w tempie swego rozwoju. Nie wiadomo, dlaczego zdecydowała się na to właśnie teraz.

Odnawialne źródła Google'a

Serwery Google'a obsługują nie tylko bardzo popularną internetową wyszukiwarkę internetową, ale także portal YouTube, z którego korzystają internauci na całym świecie, pocztę elektroniczną i nowy portal społecznościowy Google +, który w założeniach ma się stać konkurencją dla Facebooka.

Jeden z menadżerów Google'a, Urs Hoelzle, podkreślił, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, firma stara się korzystać z odnawialnych źródeł energii. Zainstalowano baterie słoneczne na dachu siedziby w Mountain View, zainwestowano setki milionów dolarów w komercyjne parki wiatrowe.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia/google.com