Najnowsze

Google, Yahoo, Microsoft, Apple na celowniku. "Pionki rządu USA monitorują Chiny"

Najnowsze

sxc.huChińskie media uderzają w zagranicznych technologicznych gigantów

Chińskie media krytykują Google, Apple i inne firmy amerykańskie firmy technologiczne i wzywają Pekin by "surowo karał pionki" rządu USA za monitorowanie Chin i kradzież ich tajemnic.

Na pierwszej stronie anglojęzyczna China Daily pisze w komentarzu, że takie amerykańskie firmy jak Yahoo, Cisco Systems, Microsoft i Facebook zagrażają cyberbezpieczeństwu Chin i użytkowników internetu.

Konkretne działania

Nie wiadomo, co przyczyniło się do takiego ataku na amerykańskich gigantów, ani jakie informacje miałby być przez nich skradzione.

Reuters przypomina jednak, że chińskie media wielokrotnie atakowały amerykańskie firmy za wsparcie rządu USA w szpiegostwie praktykowanym przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) i sprawę PRISM. Ostatnio chiński państwowe firmy zrezygnowały z usług takich gigantów jak IBM, Oracle i Cisco na rzecz technologii krajowych. Taki krok może kosztować Amerykanów utratę miliardów dolarów.

"Amerykańskie firmy, w tym Apple, Microsoft, Google, Facebook itp. są skoordynowane z programem PRISM w celu monitorowania Chin" - podaje China Daily. "Będziemy rozwijać technologie bezpieczeństwa, ale też surowo karać. Priorytetem jest wzmocnienie sankcji i kar dla każdego, kto kradnie nasz informacje, nawet jeśli jest daleko" - dodaje dziennik.

W czerwcu 2013 r. brytyjski "Guardian" i amerykański "Washington Post", powołując się na informacje Snowdena, opisały program PRISM, w ramach którego rząd USA miał inwigilować użytkowników największych portali i sieci społecznościowych.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości