Najnowsze

Google świętuje razem z Polską. Doodle namalowane "solidarycą"

Najnowsze


Doodle, czyli ikonka popularnej wyszukiwarki internetowej Google, przybrała barwy i kształt tzw. solidarycy. W ten sposób internauci, którzy klikną w logo dowiedzą się o pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce, które odbyły się dokładnie 4 czerwca 1989 roku, czyli 25 lat temu.

Z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce Google namalowało tzw. solidarycą, czyli czcionką wolności nawiązującą do Solidarności, ikonkę doodle. Aby ją zobaczyć wystarczy wejść na główną stronę wyszukiwarki Google. Kiedy internauci klikną w ikonkę, to zostaną przeniesieni do informacji związanych z tymi wydarzeniami.

Nawiązująca do ważnej dla Polaków rocznicy nowa wersja doodle'a pojawiła się tuż po spotkaniu prezesa Google Erica Schmidta z premierem Donaldem Tuskiem. To nietypowe, bo zwykle okolicznościowe zmiany pojawiają się w wyszukiwarce Google tuż po północy.

Ważny plakat

Autorem charakterystycznego loga "Solidarność" i czcionki solidarycy jest Jerzy Janiszewski, grafik i twórca plakatów. Legendarną czcionkę stworzył w wieku 29 lat. Grube litery postawione blisko siebie miały symbolizować siłę i jedność tłumu. Z litery "n" w słowie "Solidarność" wystaje flaga Polski.

Święto Wolności

Dziś obchodzimy Święto Wolności organizowane w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Z tej okazji Warszawę odwiedziły delegacje z niemal 50 państw. Przemówienia wygłosili prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Autor: msz//gry/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości