Google prawdę ci powie. "Dlaczego jakiś kraj taki jest...?"

Najnowsze

shutterstock.comGoogle przechowuje słowa klucze do pytań zadawanych najczęściej w danym temacie

Dlaczego Polska jest taka słaba, Ukraina biedna, Niemcy bogate, a Hiszpania pusta? Takie odpowiedzi na pytanie "Why is (nazwa kraju) so...?" podpowiada wyszukiwarka Google. Niektóre odpowiedzi zaskakują.

Skąd Google to wszystko wie? Odpowiedź jest prosta: sami pytamy wyszukiwarkę, gdy boimy się zapytać kogoś innego.

Okazuje się, że niespodziewanie wiele osób zadaje pytania w rodzaju: Dlaczego Hiszpania jest taka pusta, a Kazachstan taki duży? Odpowiedzi pomaga znaleźć funkcja wyszukiwarki Google: autouzupełnianie. Ale w ten sposób utwierdzane są stereotypy.

Spróbuj sam

Jak to działa: Google przechowuje słowa klucze do pytań zadawanych najczęściej w danym temacie. Kiedy zaczynasz wpisywać pytania w wyszukiwarkę, autouzupełnianie podpowiada ci najbardziej popularne słowa. Wyniki mogą być zaskakujące. Na mapie poniżej znalazły się przykładowe odpowiedzi, które pojawiają się w wyszukiwarce, gdy zaczniemy pytać Google, dlaczego jakiś kraj jest taki... "Why is (country name) so...?". Każdy może wypróbować to sam.

My sprawdziliśmy. Według wyszukiwarki Polska jest: rasistowska, biedna, religijna, tania. Niemcy to kraj bogaty, silny, wielki, a Czechy trudne i złe. Łotwa jest biedna i droga, a Białoruś biedna, straszna. Ukraina jest biedna.

Autor: mn//gry/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl, huffingtonpost.com

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com