Google pozwany na miliony euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Google pozwany przez belgijskie gazety

Francuskojęzyczne gazety z Belgii skierowały do sądu pozew przeciwko Google o naruszenie praw autorskich. Domagają się 49 mln euro za publikowanie przez ostatnie 7 lat artykułów ukazujących się wcześniej w prasie - bez zgody ich autorów.

Copiepresse, organizacja zrzeszająca francuskojęzyczne gazety z Belgii, skierowała do sądu w Brukseli skargę na Google: zarzuca popularnej wyszukiwarce publikowanie artykułów bez zgody ich autorów. Pozew dotyczy artykułów z "Le Soir" i "La Libre Bélgique".

Teksty te zostały włączone do Google Serach od 2001 roku oraz do Google News od 2006 roku, kiedy ten dział popularnej wyszukiwarki wystartował w Belgii.

Autorzy tracą miliony

Belgijskie gazety domagają się od Google dokładnie 49,2 mln euro odszkodowania, co wynika z kalkulacji przeprowadzonej na ich zlecenie przez profesora z Uniwersytetu Libre w Brukseli. Proponują zarządzającym wyszukiwarką wstępne zapłacenie już teraz 4 mln euro, zanim sąd rozpatrzy we wrześniu tą sprawę.

Przedstawiciele Google przyznają, że w portalu ukazały się nagłówki, fragmenty tekstów i pomniejszone zdjęcia z artykułów opublikowanych wcześniej w belgijskich gazetach - wszystko bez pozwolenia i stosownych opłat.

W lutym 2007 roku sąd uznał, że Google musi usunąć ze swoich stron artykuły opublikowane tam bez zgody właścicieli ich praw autorskich.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24