Google idzie pod prąd

Najnowsze

Aktualizacja:

Google nie daje się niekorzystnej koniunkturze i kolejny kwartał z rzędu odnotowuje zyski, podczas gdy większość konkurentów amerykańskiego giganta wyraźnie dołuje - podaje CNN.

Amerykański koncern Google - gigant branży internetowej, którego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google cieszy się sporymi zyskami. W czwartym kwartale jego przychody ze sprzedaży wzrosły o 18 proc. i pod koniec grudnia wyniosły 5,7 mld dolarów. W tym samym czasie przed rokiem sprzedaż Google wynosiła 4,83 mld dolarów.

- Wyniki finansowe Google nie przystają do obecnej sytuacji w segmencie firm internetowych i całej gospodarce - tłumaczą analitycy.

Zyski jednak maleją

Jak zauważają eksperci, Google wciąż nie może narzekać na kondycję finansową, mimo że zyski firmy wyraźnie spadły.

W czwartym kwartale wyniosły 382 mln dolarów. To aż o 68 proc. mniej niż w tym samym okresie czasu przed rokiem, kiedy były na poziomie 1,2 mld dolarów. Wyniki finansowe miały przełożenie na notowania spółki na amerykańskiej giełdzie. Wartość akcji spółki w ostatnim kwartale spadła o 25 proc.

Zdaniem analityków, Google pozostaje w dobrej kondycji dzięki poważnym zmianom restrukturyzacyjnym. Właśnie w cięciach kosztów szansę na wyjście z kryzysu upatruje amerykański Microsoft, który w czwartek ogłosił, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy zwolni 5 tysięcy pracowników, z czego 1,4 tys. natychmiast.

Microsoft twierdzi, że odczuwa skutki pogarszającej się światowej sytuacji ekonomicznej i niższych przychodów ze sprzedaży komputerów i oprogramowania. W ostatnim kwartale 2008 r. zyski firmy spadły do 4,17 miliarda dolarów z 4,71 miliarda dolarów w tym samym okresie rok wcześniej.

Apple najsilniejszy w historii

Trawiący światową gospodarkę kryzys, jak na razie nie dotknął natomiast Apple'a. Amerykański gigant właśnie ogłosił wyniki finansowe za IV kwartał zeszłego roku. Są najlepsze w historii firmy.

W ostatnim kwartale 2008 roku Apple sprzedał ponad 22 mln iPodów i ponad 4 mln iPhone'ów. Nabywców znalazło też ponad 2,5 mln komputerów osobistych Macintosh.

W efekcie firma osiągnęła przychody w wysokości 10,7 mld dolarów, a jej zysk wyniósł 1,61 mld dolarów. Tymczasem w analogicznym okresie roku 2007 wyniki te wynosiły odpowiednio 9,6 mld dolarów i 1,58 mld dolarów.

Źródło: CNN