Google bije w piratów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Google vs piraci

Google wytacza kolejne działa w walce z piractwem. Wyszukiwarka internetowego giganta nie podpowie już haseł wpisywanych zazwyczaj przez osoby, które w sieci szukają pirackich filmów czy programów. Zdaniem zwolenników pełnej wolności i neutralności sieci, to cenzura.

Antypiracką krucjatę Google rozpoczął już jakiś czas temu. Gdy użytkownik w wyszukiwarce wpisywał frazę zawierającą słowo "torrent", nie działało tzw. autouzupełnianie, czyli mechanizm, który ułatwia internautom wyszukiwanie w przypadku wszystkich innych fraz.

Od dziś blokowane są także inne słowa m.in. "isohunt", "btjunkie", "4shared", "filesonic", "hotfile", "bittorent", "megaupload" czy "fileserve". Wszystkie one, podobnie jak "torrent", to nazwy serwisów pozwalających na dzielenie się różnymi treściami w internecie. Mogą być wykorzystywane do legalnego przesyłania dużych plików pomiędzy użytkownikami lub magazynowania ich na zdalnych serwerach, ale zazwyczaj służą internetowym piratom, którzy w ten sposób zamieszczają w sieci filmy, oprogramowanie, muzykę. Oczywiście bez zgody i wiedzy twórców.

Ograniczenie w autouzupełnianiu działa na razie jedynie w angielskiej wersji wyszukiwarki.

Cenzura?

Ruch Google'a podoba się oczywiście wielkim studiom filmowym, wytwórniom muzycznym i producentom software'u. Wstępne badania pokazują bowiem, że tego typu blokada skutecznie zmniejsza liczbę wyszukań danego słowa.

Zwolennicy pełnej neutralności i wolności internetu, posunięcie giganta z Mountain View nazywają jednak cenzurą i pytają, czy po wprowadzeniu blokowania autouzupełniania, przyjdzie czas na filtrowanie wyników wyszukiwania. Podnoszą też argument, że Google bije nie tylko w piratów, ale także legalnie działające firmy - np. producentów programów do przesyłania i ściągania torrentów, które same w sobie nie są nielegalne, a jedynie mogą być wykorzystywane do niezgodnych z prawem działań.

Wielu internautom nie podoba się arbitralność w działaniu Google'a. Nie wiadomo, na jakiej podstawie firma wybiera frazy do ocenzurowania.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24