Gomułka: Mniej administracji i niższy CIT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka

Obniżenie stawki podatku CIT w ciągu czterech lat z obecnych 19 do 15 proc. lub nawet poniżej tego poziomu - to, jak podaje "Gazeta Prawna", jeden z głównych celów nowego wiceministra finansów Stanisława Gomułki.

Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista London School of Economics, odbierze dziś nominację na wiceministra finansów. Wyznaczył sobie pięć celów swojej działalności w resorcie. Niektóre z jego propozycji są naprawdę rewolucyjne - uważają eksperci. Jeśli rząd przyjmie je w całości, będą to dobre wieści dla przedsiębiorców.

Lech Kaczyński mógł popełnić przestępstwo zagrożone karą trzech lat więzienia uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz

Mniejsze wydatki sztywne Nowy wiceminister chce też zmniejszyć sztywne wydatki budżetowe o 20 pkt proc. - To będzie znaczne uelastycznienie wydatków, ważne szczególnie w okresie gorszej koniunktury - tłumaczy. Budżet 2008 roku przewiduje wydatki na poziomie bliskim 310 mld zł. Według Haliny Wasilewskiej-Trenkner, byłej minister finansów, zrealizowanie tych planów może być bardzo trudne i wymagać zmian instytucjonalno-prawnych. - Najważniejszy element wydatków stałych to kwestia długu publicznego i obsługi tego długu, na co rocznie idzie około 27-28 mld zł, a druga wielka pozycja to dotacje do systemu ubezpieczeń społecznych, do FUS i KRUS, czyli 50 mld zł. To już więcej niż jedna czwarta zaplanowanych na 2008 rok wydatków - mówi Halina Wasilewska-Trenkner.

Pięćdziesięciolatkowie do pracy

Kobiety korzystają z emerytur w ZUS mając średnio 56 lat, a mężczyźni 57,9 lat. W UE wiek ten wynosi odpowiednio 60,4 i 61,4 lat. gomulka2

Eksperci zwracają więc uwagę, że konieczne jest w dłuższej perspektywie podniesienie ustawowego wieku emerytalnego, a w pierwszej kolejności trzeba wygaszać i likwidować obowiązujące przywileje emerytalne, które prowadzą do szybkiego opuszczania rynku pracy przez stosunkowo młode osoby. To właśnie za ich sprawą tzw. efektywny wiek emerytalny w Polsce (wiek faktycznego przechodzenia na świadczenia) należy do najniższych w UE. Kobiety korzystają z emerytur w ZUS mając średnio 56 lat, a mężczyźni 57,9 lat. W UE wiek ten wynosi odpowiednio 60,4 i 61,4 lat.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24