Goldman Sachs przeprasza za kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huAmerykańskie banki mają różne taktyki

Amerykański bank Goldman Sachs przeprasza za rolę, jaką odegrał w kryzysie finansowym. Bank obiecał przeznaczyć w ciągu 5 lat pół miliarda dolarów na pomoc dla małych przedsiębiorstw wychodzących z recesji. Ale uważany za symbol kryzysu Lehman Brothers pozwał brytyjskiego Barclaysa za to, że ten rzekomo zbyt tanio przejął część jego aktywów.

Lloyd Blankfein, szef Goldmana, powiedział, że żałuje, iż bank brał udział w boomie tanich kredytów, który przyczynił się do kryzysu.

Dlatego co roku przez pięć lat zamierza przeznaczać po 100 mln dolarów na pomoc małym spółkom, które zalała fala kryzysu. Funduszem pomocy dla przedsiębiorców będzie zarządzał panel specjalistów, wśród których znalazł się słynny inwestor Warren Buffet.

Agencja Bloomberga ocenia, że Goldman chce w ten sposób zatrzeć złe wrażenie po oburzeniu jakie wywołała wiadomość, iż za bardzo dobre wyniki bank zamierza nagrodzić sowich menedżerów premiami. Goldman Sachs jako jeden z pierwszych banków w USA poradził sobie z problemami pokazując to w wynikach i oddając amerykańskiemu rządowi finansowe wsparcie.

Inne czasy, inna taktyka

Inną taktykę obrali szefowie Lehman Brothers Holdings. Bank pozwał brytyjski Barclays Capital, próbując w ten sposób odzyskać część aktywów przejętych przez Barclays jesienią zeszłego roku, po bankructwie Lehmana.

Barclaysowi udało się kupić za 45 mld dolarów aktywa Lehmana warte pięć mld więcej. Władze Lehmana twierdzą, że dzięki temu bank Barclays wypracował 8,2 mld dol nadzwyczajnego i "niezasłużonego" zysku, a pracownicy Lehmana biorący udział w sprzedaży spornych aktywów otrzymali zaś od Barclaysa propozycję zatrudnienia.

- Byłem świadomy, że Barclays dostanie pokaźną część aktywów za mniej niż wynosiła ich wartość - przyznał Ian Lowitt, w chwili tej transakcji dyrektor finansowy Lehmana.

Barclays nazwał pozew "oportunistycznym" i wskazał, że Lehman chce w ten sposób wykorzystać poprawę sytuacji na rynkach, by zmienić warunki umowyprzeciw której rok temu nie protestował.

Źródło: Reuters, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu