Goldman Sachs gra dalej

Najnowsze

Aktualizacja:
TYN CNBC Biznes (fot. PAP/EPA)Monika Schaller, szefowa komunikacji Goldman Sachs na nasz region

Goldman Sachs prostuje doniesienia prasowe, jakoby miał wycofywać się z gry na walutach Europy Środkowej. Amerykański bank poinformował, że raport z 19-go lutego - obficie cytowany przez polskie media - był jedynie zbiorem sugestii dla klientów banku i nie świadczył o strategii inwestycyjnej samego Goldman Sachs.

W oświadczeniu Goldman Sachs czytamy, że zespół ds. analiz ekonomicznych faktycznie dokonał korekty wcześniejszych sugestii inwestycyjnych odnośnie walut Europy Środkowej i Ameryki Łacińskiej. Ta informacja nie odnosi się jednak do decyzji inwestycyjnych samego banku, jak miały sugerować media, ale stanowiła wyłącznie sugestię dla klientów, aby oni zmienili własne strategie.

Ponadto Goldman Sachs podkreśla, że wszystkie publikacje zespołu ds. analiz są skierowane do klientów i pozostają zupełnie niezależne od innych sfer działalności banku.

19 II 2009 zespół ds. analiz ekonomicznych opublikował (...) korektę wcześniejszej publikacji w odniesieniu do walut Europy i Ameryki Łac. Ta informacja nie odnosi się do decyzji inwestycyjnych naszego banku, jak sugerowano, ale stanowi sugestię dla klientów, by zmienili swoje strategie. Wszystkie publikacje zespołu ds. analiz ekonomicznych Goldman Sachs są skierowane do klientów i pozostają zupełnie niezależne od innych sfer działalności banku Goldman

Natomiast szefowa biura prasowego Goldman Sachs Monika Schaller stwierdziła, że polski rynek niewłaściwie zinterpretował aktualizację analitycznej notatki Goldman Sachs z zeszłego tygodnia i doszedł do błędnego wniosku, iż rekordowe osłabienie złotówki było wynikiem spekulacji banku.

- Nieporozumienie polega na tym, iż polski rynek odebrał rekomendację odnoszącą się do tzw. modelowego portfela dla inwestorów, jako wyraz stanowiska samego banku - powiedziała.

Według niej, aktualizacja notatki z 19 lutego odnosiła się do wcześniejszej analizy działu badań (Economic Research) z 10 grudnia ub. r., przeznaczonej dla instytucjonalnych klientów banku i zawierającej ogólne refleksje ws. rentowności inwestycji walutowych na wschodzących rynkach m.in. Ameryki Łacińskiej i Europy Centralnej.

Aktualizacja ta zalecała zmianę nastawienia wobec tych rynków walutowych i stwierdzała, iż klienci, którzy w grudniu ub.r. zastosowali się do ówczesnych zaleceń, do 19 lutego zyskaliby przychód w wysokości 7 proc. - To zalecenie nie ma niczego wspólnego z własną strategią inwestycyjną GS, ponieważ dział obrotów banku jest niezależny od działu badań i analiz i nie musi kierować się jego zaleceniami - podkreśliła Schaller.

Schaller nazywała sytuację "niefortunnym nieporozumieniem". Na pytanie, czy GS jest wciąż zainteresowany operacjami na polskim rynku walutowym odpowiedziała, że jest to pytanie, które należy skierować do działu obrotów, który takie decyzje podejmuje na bieżąco.

Pytana przez PAP o ocenę perspektyw polskiego rynku walutowego Schaller odesłała do działu opracowań działu badań. Opracowania te dostępne są jednak tylko dla klientów banku.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TYN CNBC Biznes (fot. PAP/EPA)