GM zwalnia w biurach

Najnowsze


Zmagający się ze skutkami kryzysu amerykański koncern samochodowy General Motors (GM) zapowiedział zwolnienia. W ciągu tego roku na całym świecie pracę straci 10 tysięcy osób z jego personelu administracyjno-biurowego.

Obecnie licząca 73 tys. ludzi grupa personelu administracyjno-biuroweg zostanie zmniejszona do 63 tys. W samych Stanach Zjednoczonych, gdzie personel ten liczy 29,5 tys. ludzi, redukcja obejmie około 3400 osób.

GM poinformował również, że od 1 maja zmniejszy wynagrodzenia większości swych pracowników administracyjno-biurowych, przy czym w przypadku pracowników szczebla kierowniczego będzie to 10 proc., a pozostałych od 3 do 7 proc. Obniżki będą obowiązywać co najmniej do końca bieżącego roku, kiedy to zostanie dokonany ich przegląd.

GM otrzymał nisko oprocentowaną pożyczkę 9,4 mld dolarów z funduszy publicznych - ale pod rygorem jej utraty musi do 17 lutego przedstawić rządowi wiarygodny plan uzdrowienia swych finansów. Koncern stara się również o otrzymanie od ministerstwa skarbu kolejnych 4 mld dolarów.

Źródło: PAP