GM znów zaskakuje inwestorów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24General Motors mile zaskakuje inwestorów

General Motors pozytywnie zaskoczył rynek. Amerykański koncern zarobił w pierwszym kwartale 95 centów na akcję (bez wydarzeń jednorazowych ) - a to o 4 centy więcej od prognoz. Przychody poszły rok do roku w górę o 15 procent i także przerosły oczekiwania.

Jak podano, przychody koncernu w I kwartale tego roku wyniosły 36,2 miliardów dolarów, wobec sumy 31,5 miliardów przed rokiem.

General Motors spodziewa się wzrostu zysku operacyjnego w całym bieżącym roku. Jak podano, koncern nie spodziewa się, by na jego wynikach swoje piętno odcisnęło trzęsienie ziemi w Japonii. Natomiast szczególnie korzystnie na jego interesy wpływa rynek chiński.

Europejskie spółki GM, działająca pod marką Opel i Vauxhall wciąż notują natomiast straty. W I kwartale 2011 wyniosły one 390 milionów dolarów, wobec 568 milionów dolarów w IV kwartale 2010 oraz 477 milionów dolarów przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach roku obie marki wyprodukowały 320 tysięcy aut, podczas gdy przed rokiem było to 295 tysięcy.

W całym bieżącym roku zysk operacyjny GM ma "znacznie wzrosnąć" wobec ubiegłego roku, choć koncern spodziewa się w tym roku wysokich cen surowców.

General Motors w lipcu 2009 roku zakończył procedury upadłościowe. Rząd USA wciąż ma 33 procent akcji nowego, "odchudzonego" koncernu.

Źródło: TVN CNBC, FTD

Źródło zdjęcia głównego: TVN24