217 lat. Tyle ma zająć wyrównanie pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy

Najnowsze

Nierówność kobiet i mężczyzn na rynku pracy rośnieTVN24 BiS
wideo 2/6

Kobiety, by zdobyć tę samą pozycję, co mężczyźni na rynku pracy w gospodarce muszą poczekać aż 217 lat. Tak wynika z najnowszego raportu Global Gender Gap Index 2017 przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Najmniejsza nierówność występuje w Islandii, Polska znalazła się na 39. miejscu w zestawieniu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jak wynika z raportu Global Gender Gap Index 2017, nie ma kraju na świecie, w którym nie byłoby różnic między płciami. Co więcej, tegoroczna edycja jest pierwszą, w której nierówności powiększyły się wobec poprzedniego roku. Wskaźnik spadł z 68,3 proc. w 2016 roku, do 68 proc. w tym roku.

Badaniem objęto 144 kraje. Naukowcy przygotowując raport biorą pod uwagę cztery obszary: udział kobiet w życiu ekonomicznym, dostęp kobiet do edukacji, zdrowie i długość życia kobiet, aktywny udział kobiet w życiu politycznym.

Wskaźnik prezentowany jest w skali 0-100 procent. Przy czym 100 oznacza pełną równość płci.

Na wyrównanie trzeba poczekać

Najbliżej ideału jest Islandia, w której ten indeks wynosi 87,8 proc. Kolejne miejsca zajęły: Norwegia - 83 proc., Finlandia - 82,3 proc., Rwanda 82,2 proc. Pierwszą piątkę zamyka Szwecja z wynikiem 81,6 proc.

Polska znalazła się na 39. miejscu z indeksem na poziomie 72,8 proc.

Zestawienie według regionówweforum.org

Najtrudniejszy do wyrównania pozostaje udział kobiet w gospodarce. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego, luka w tym aspekcie domknie się za 217 lat.

Jak wynika z najnowszego raportu, najszybciej, bo w ciągu najbliższych 13 lat, może zostać zredukowana różnica w edukacji. Tymczasem, pełna równość w wymiarze politycznym, wykazującym największe postępy, mimo spowolnienia w tym roku, może zostać osiągnięta w ciągu 99 lat.

Biorąc pod uwagę obecne trendy, eksperci oceniają, że domknięcie luki w 106 krajach (badanych od początku powstania indeksu) zajmie 100 lat, a nie 83 lat jak wskazywano przed rokiem.

Raport Global Gender Gap Index jest przygotowywany od 2006 roku.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock