Partia kefiru wycofana ze sklepów. Ryzyko zatrucia pokarmowego

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywność
Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o zerowej stawce VAT na żywność

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży partii kefiru z powodu wykrycia bakterii salmonelli. Spożycie produktu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto salmonellę w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu" - napisano w komunikacie GIS.

Jak dodano, spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Kefir 200 g, OSM Łobżenica.

Numer partii: 25.03.2023/1.

Termin przydatności do spożycia: 25.03.2023.

Kefir OSM Łomżenica - wycofana partiaGIS

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy, ul. Wyrzyska 16, 89-310 Łobżenica, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30191601 WE.

GIS poinformował, że producent niezwłocznie po otrzymaniu informacji o stwierdzonej niezgodności rozpoczął wycofywanie wskazanej powyżej partii produktu z rynku.

kefir OSM Łomżenica - skażony salmonelląGIS

Organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z producentem prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

Zatrucie salmonellą, jakie są objawy?

"Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - czytamy w komunikacie GIS.

Objawy, jakie pojawiają się po kontakcie z czynnikiem zakaźnym w postaci bakterii salmonelli, to: bóle brzucha, biegunka, gorączka, nudności, odwodnienie i wymioty. W przypadku, gdy dojdzie do rozwinięcia się zakażenia o cięższym przebiegu (postać pozajelitowa), to pojawić się mogą: ropnie, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznica.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości