Gilowska: Klin największym sukcesem

Najnowsze

Aktualizacja:

- Najważniejszym osiągnięciem resortu finansów było zmniejszenie tzw. klina podatkowego, czyli różnicy między płacą a faktycznym kosztem pracy - powiedziała Zyta Gilowska podsumowując pracę Ministerstwa Finansów ostatniej kadencji.

Chodzi o już przeprowadzoną obniżkę składki rentowej i jej dalszą redukcję, planowaną od nowego roku. Minister finansów podkreśliła, że była to jedna z najważniejszych spraw, jakimi zajął się resort. - Zmiana była ważna, choć kosztowna. Przed redukcją polski klin podatkowy należał do najwyższych w Europie - powiedziała Zyta Gilowska. - Obniżka klina przyniesie poprawę sytuacji osób o średnich i małych zarobkach - dodała.

Drugim ważnym osiągnięciem resortu, zdaniem minister finansów, jest przygotowanie zmian instytucjonalnych w finansach publicznych, w szczególności projektów ich konsolidacji. Gilowska przyznała, że system finansów publicznych jest w złym stanie. - Jego naprawa nie powiodła się, gdyż kadencja Sejmu była krótka - tłumaczyła szefowa resortu finansów. - Zostało wiele do zrobienia. Sektor finansowy trzeba koniecznie skonsolidować - dodała.

Odchodząca minister wyliczyła kolejne podatki, które zostały obniżone lub zlikwidowane przez jej rząd. Mówiła o likwidacji podatków od spadku i darowizn, zniesieniu akcyzy na kosmetyki, likwidacji podwyższonej akcyzy na samochody, wprowadzeniu ulgi prorodzinnej i zmian przepisów w zakresie odpisów amortyzacyjnych. Gilowska wskazywała też na sukcesy swojego rządu w redukcji sektora publicznego i długu. Podkreśliła, że dzięki tym sukcesom od 2008 roku będzie można odliczać od wartości deficytu koszty reformy emerytalnej. Według Gilowskiej, oznaczać to będzie "radykalny" spadek deficytu sektora finansów publicznych po 2008 roku.

Minister dodała, że 3-proc. inflacja w październiku "ma charakter przejściowy". Według niej, wzrost PKB w 2007 r. wyniesie 6,5 proc., co pokrywa się z prognozami Komisji Europejskiej.

Gilowska miała za złe mediom, że przez cały okres jej urzędowania podawały nieprawdziwe informacje twierdząc, że marnotrawi wzrost gospodarczy.

Podsumowała, że największym sukcesem rządu było "utrzymanie atmosfery zaufania dla polskiej gospodarki i jej perspektyw rozwoju". Według niej, nowy rząd nie powinien rezygnować z drugiego etapu obniżenia składki rentowej.

Źródło: TVN CNBC Biznes