Gigantyczne przejęcie upadającego banku

Najnowsze

Aktualizacja:

Brytyjski bank Lloyds TSB zgodził się kupić konkurencyjny, zajmujący się kredytami hipotecznymi bank HBOS Plc, żeby stworzyć wartą 28 mld funtów (ponad 50 mld dolarów) firmę działającą na rynku nieruchomości.

HBOS w tarapatach

HBOS, największy na Wyspach Brytyjskich bank udzielający kredytów hipotecznych znajdował się ostatnio w kłopotach finansowych. Przez sześć ostatnich dni ceny akcji HBOS leciały na łeb na szyję, tracąc ponad połowę wartości. Tylko w środę cena akcji tego banku hipotecznego spadła o 19 proc. do poziomu 147,1 pensa za akcję.

Nie odstraszyło do jednak Lloyds'a przed zakupem. W sumie - jak poinformowała agencja Reuters - Lloyds zapłaci za każdą akcję 232 pensy, a cała umowa zamknie się w kwocie ponad 12 mld funtów.

Przejęcie z udziałem premiera

Porozumienie w tej sprawie ma być formalnie ujawnione w czwartek. Jeszcze w środę przedstawiciele HBOS informowali, że rozmowy z kupującym są "zaawansowane". Według BBC, w negocjacje między bankami zaangażowany był osobiście premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Alistair Darling, brytyjski minister finansów informował jeszcze przed podpisaniem umowy, że rząd znajduje się blisko rozmów i trzyma rękę na pulsie.

Kłopoty finansowe udzialającego kredytów hipotecznych banku HBOS to pierwszy sygnał o przeniesieniu się ostatniej fazy amerykańskiego kryzysu na rynek europejski.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH HBOS

Źródło: Reuters