Gigantyczna pomoc dla Pakistanu

Najnowsze

Aktualizacja:

Bank Światowy ogłosił w poniedziałek, że zobowiązuje się przekazać Pakistanowi 900 mln dolarów na pomoc po powodziach, które dotknęły kilkanaście milionów osób.

"Rząd Pakistanu zaapelował do Banku Światowego o pomoc finansową wysokości około 900 mln dolarów, którą zobowiązaliśmy się dostarczyć" - poinformował Bank Światowy w komunikacie. "Suma ta zostanie przekazana z funduszu Banku Światowego dla najbiedniejszych państw dzięki wprowadzeniu korekt w zatwierdzonych projektach lub relokacji funduszy niewydanych na trwające projekty" - dodano w komunikacie.

"Wstępne informacje wskazują, że straty bezpośrednie spowodowane przez powodzie są najwyższe w sferze mieszkaniowej". Zniszczonych lub uszkodzonych zostało 723 tys. domów, "drogi, systemy irygacyjne i uprawy" - podkreślił Bank, szacując wartość utraconych plonów na miliard dolarów.

Według władz Pakistanu nawet 20 mln osób mogło doświadczyć bezpośrednio skutków najgorszych od 80 lat powodzi, które dotknęły prowincje na północnym zachodzie i w centrum kraju. Bilans ONZ mówi o 1 600 ofiarach śmiertelnych, a Islamabad potwierdza 1 384 zgony. W poniedziałek w Pakistanie nadal padało.

Źródło: PAP, lex.pl