Gigant znowu ma stratę

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Rząd USA jest właścicielem 80 proc. akcji przynoszącego nadal straty giganta

Amerykański gigant ubezpieczeniowy AIG traci 8,9 miliarda dolarów i ogłasza, że może ponownie potrzebować pomocy Waszyngtonu. Ubezpieczyciel skończył ubiegły rok pod kreską, głównie ze względu na koszty związane ze spłatą poprzedniej pożyczki od państwa.

Strata AIG stopniała jednak znacznie wobec prawie 62 miliardów dolarów na minusie rok wcześniej. Była to wówczas największa strata w historii amerykańskich firm.

AIG podało, że bez dodatkowej pomocy od rządu firmie być może będzie w przyszłości trudno kontynuować działalność. Grupa AIG w blisko 80 procentach należy do rządu Stanów Zjednoczonych, od którego dostała 180 miliardów dolarów wsparcia. Koncern ma sprzedać amerykański dział ubezpieczeń na życie, a prezes zapowiedział, że w przyszłości grupa zostanie odchudzona.

Według "The New York Times" AIG, który przetrwanie zawdzięcza publicznym pieniądzom, wypłaci swoim pracownikom jako premie w sumie 100 mln dolarów za 2009 rok. Menedżerowie z AIG zarzekali się niedawno, że oddadzą swoje bonusy za 2008 rok, w sumie 45 mln dolarów z wypłaconych im 165 milionów, jednak w większości tego nie zrobili.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24