Gigant ostrzy zęby na polskie przyprawy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu/nkzsDla kogo Kamis?

Światowy potentat branży McCormick chce kupić wiodącego producenta przypraw w Polsce firmę Kamis – pisze "Rzeczpospolita". Rozmowy na temat kupna prowadzą także fundusze private equity.

Jak pisze "Rz", rozmowy w sprawie sprzedaży Kamisa zbliżają się do finału. Według szacunków gazety cena tego wiodącego producenta przypraw i musztard w Polsce może sięgnąć 200 – 250 mln zł.

Informacja o zakusach McCormicka nie dziwi producentów przypraw. – McCormick to globalny gracz, a Polska jest dużym rynkiem – mówi "Rz" osoba związana z branżą. Według firmy Nielsen od lutego 2010 r. do stycznia 2011 r. Polacy wydali na przyprawy jednorodne, np. pieprz i paprykę oraz mieszanki przyprawowe i dodatki, m.in. marynaty do mięs i panierki, łącznie ok. 1 mld zł.

Na rynku się mówi, że McCormick próbował przejąć Kamisa kilka lat temu, ale zniechęciła go struktura polskiego handlu oparta głównie na małych sklepach. Obecnie ich udział w sprzedaży przypraw zmalał na korzyść sieci handlowych.

Z ustaleń "Rz" wynika, że Kamisem interesują się także fundusze private equity: Innova Capital oraz Advent International, a także amerykański fundusz Oaktree Capital Management, właściciela Stock Spirits, lidera polskiego rynku wódki.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/nkzs