Giełdy i złoty w górę. Nowy bankier Europy zaskoczył

Najnowsze

TVN CNBC/wikipediaMocne wejście Włocha

Na pierwszym posiedzeniu pod przewodnictwem nowego prezesa Europejski Bank Centralny obniżył niespodziewanie główną stopę procentową z 1,5 proc na 1,25 proc. Decyzja wywołała spory entuzjazm na rynkach.

Decyzja EBC jest zaskoczeniem dla rynków, które prognozowały, że nowy prezes Mario Draghi, który zastąpił na tym stanowisku Jeana-Claude'a Tricheta, nie zmieni kosztów pozyskiwania pieniądza w eurolandzie. Analitycy oceniali, że EBC może najwcześniej obniżyć stopy procentowe w grudniu br., gdy będzie miał nowe projekcje gospodarcze.

Pobudzić wzrost

Jak mówią jednak eksperci w pierwszych komentarzach, Draghi postanowił pójść drogą Fed - czyli Rezerwy Federalnej w USA i skupić się przede wszystkim nie na walce z rosnącymi cenami, ale na stymulowaniu słabnącego wzrostu gospodarczego. - Paradoksalnie ta obniżka stóp procentowych w strefie euro, szybsza niż się rynek spodziewał, w pewnym sensie potwierdza to, że nie jest najlepiej. Jest to wyraz obaw EBC o wzrost gospodarczy w strefie euro - powiedział w TVN CNBC Tomasz Nowak, makler TMS Brokers.

Potwierdził to potem sam Draghi podczas konferencji prasowej.

- Skutki niekorzystnych warunków finansowania, niski poziom zaufania oraz nieustające napięcia na rynkach finansowych mogą osłabić tempo ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku i później - powiedział.

- W środowisku osłabionego wzrostu w strefie euro i na świecie ceny, koszty i presja inflacyjna w strefie euro powinny również złagodnieć - podkreślił.

Recesja u bram euro?/TVN CNBCTVN CNBC

Przysługa dla złotego

Po decyzji EBC zwyżkujące dość niemrawo giełdowe indeksy zaczęły rosnąć dużo szybciej. Zyskał też polski złoty. Ok. 14.20 za euro płacono 4,34 zł, za dolara 3,15 zł, a za szwajcarskiego franka 3,57 zł. Ok. 8 rano w czwartek za euro trzeba było zapłacić 4,40 zł, za dolara 3,21 zł, za franka 3,62 zł.

- To jest dość komfortowa sytuacja dla złotego, dla Polski. Uzyskujemy dodatkowy argument na umocnienie naszej waluty - powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Tłumaczył, że teraz różnica między oprocentowaniem w Polsce i w strefie euro jest jeszcze większa, co zwiększa atrakcyjność polskiej waluty.

Decyzja EBC dobra dla złotego/TVN CNBCTVN CNBC

Nowy prezes, nowa strategia

Ostatnio Europejski Bank Centralny podwyższał swoją główną stopę o 25 pkt bazowych na kwietniowym oraz lipcowym posiedzeniu. Wcześniej, przez 22 miesiące, pozostawała one bez zmian na poziomie 1,0 proc.

Mario Draghi został wybrany na szefa EBC w połowie tego roku. Czwartkowe posiedzenie Banku było pierwszym, którym kierował. Od stycznia 2006 był szefem włoskiego banku centralnego. Zanim objął to stanowisko, przez trzy lata był wiceszefem i dyrektorem zarządzającym banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Wcześniej przez 10 lat był dyrektorem generalnym w ministerstwie skarbu państwa.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC/wikipedia