Najnowsze

Giełdy bez większych zmian. Inwestorzy patrzą na Chiny

Najnowsze

sxc.huSiedziba NYSE na Wall Street w Nowym Jorku

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów. Dużo słabsze nastroje panowały na rynku Nasdaq, gdzie akcje traciły stosunkowo mocno. Inwestorzy czekają na zbliżające się posiedzenie Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,26 proc., do 17.031,14 pkt. S&P 500 stracił 0,07 proc. i wyniósł 1.984,13 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 1,07 proc. i wyniósł 4.518,90 pkt.

Czekają na Alibabę

Mocny spadek akcji spółek z Nasdaq analitycy tłumaczą zbliżającym się debiutem na tej giełdzie chińskiej firmy Alibaba. Oferta publiczna jej akcji jest największą w historii amerykańskiej giełdy.

Z notowanych na Nasdaq spółek zniżkował m.in. Yahoo, który ma 23 proc. udziałów w Alibaba. Spadały akcje Microsoft, który zapowiedział przejęcie producenta gier Mojang za 2,5 mld dolarów. Z dużych firm zyskiwał natomiast Apple, który poinformował, że w przedsprzedaży otrzymał 4 miliony zamówień na swoje nowe iPhone 6 i iPhone 6 plus.

Ale słabe nastroje utrzymywały się również na innych parkietach, chociaż tam zmiany głównych indeksów były raczej symboliczne.

Wśród najmocniej tracących akcji z indeksu S&P 500 znalazł się Facebook, który zniżkował w poniedziałek o prawie 4 proc. Akcje tej firmy od początku roku zyskały przeszło 30 proc.

Spadały też notowania TripAdvisor i Netflix.

Dane z Chin

W poniedziałek nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York) podała, że indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł we wrześniu do 27,54 pkt. z 14,69 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 16,00 pkt.

W weekend gracze rynkowi poznali słabsze dane makro z Chin. Produkcja wzrosła tam w sierpniu o 6,9 proc. rdr, po wzroście w lipcu o 9,0 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu sierpniowej produkcji o 8,8 proc.

Gorsze od prognoz były też dane o sprzedaży detalicznej w Chinach w ub. miesiącu. Sprzedaż wzrosła rdr o 11,9 proc., po wzroście w lipcu o 12,2 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 12,1 proc.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości