Giełda wskaże prezydenta

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESPiotr Kuczyński: "Bez względu na wahania giełdy McCain wygra"

Kierunek, w którym będą podążały indeksy na amerykańskich giełdach, wskaże zwycięzcę w wyborach prezydenckich. Eksperci zza oceanu twierdzą, że spadające indeksy zawsze oznaczają wygraną kandydata przeciwnej partii, niż urzędujący prezydent. - To czysta spekulacja - mówi w TVN CNBC Biznes Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion Doradcy Finansowi.

Jeżeli trzy miesiące przed wyborami giełdy notowały wzrosty, skłaniało to Amerykanów do głosowania na kandydata partii, z której pochodził urzędujący prezydent - podkreślają analitycy agencji Standard and Poor's.

W obecnej sytuacji rynkowej wskazywałoby to na republikanina Johna McCaina.

Jeśli notowane od początku sierpnia dwuprocentowe wzrosty będą kontynuowane przez kolejne dwa miesiące, to właśnie McCain miałby większe szanse na wygraną w listopadowych wyborach. Ale gdy wykresy zmienią kierunek - może to wskazywać na wygraną demokratycznego kandydata Baracka Obamy, którego głównym hasłem wyborczym jest "change", czyli zmiana.

Zdrowy rozsądek a wykresy

Gość TVN CNBC Biznes, znawca USA i analityk finansowy Piotr Kuczyński twierdzi, że o wygranej kandydata zadecyduje raczej zdroworozsądkowa ocena wyborców:

Kuczyński: "Notowania kandydatów rzeczywiście odbijały wahania giełdowe"TVN CNBC BIZNES

- Wbrew tradycyjnym tezom, że gospodarce sprzyjają poglądy republikanów - to demokraci mogą podnieść amerykańską gospodarkę, rozłożoną na łopatki przez wojnę i nierozważne banki - mówi Kuczyński.

- Plan Obamy, aby wzmocnić i powiększyć amerykańską klasę średnią, sprzyja gospodarce USA - komentuje w TVN CNBC Kuczyński. Natomiast, zdaniem Kuczyńskiego, McCain chce utrzymać istniejące status quo. - Klasa średnia upada przez ostatnie 20 lat w USA, a Obama chce ją podnieść i dlatego długofalowo ma rację. McCain chce zakonserwować to, co jest, czyli "bogaci maja dobrze, a klasa średnia się kurczy" - ocenia ekspert.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES